ИЈЗ: ОД МАЛИГНИХ БОЛЕСТИ У ЦРНОЈ ГОРИ ЧЕШЋЕ ОБОЛИЈЕВАЈУ ДЈЕЧАЦИ

Међународни дан дјеце обољеле од малигних болести обиљежава се сваког 15. фебруара, како би се нагласило да лијечење најмлађих од карцинома мора бити прихваћено као национални и глобални приоритет.

Како је саопштено је из Института за јавно здравље Црне Горе, подаци показују да се сваке године, код више од 300 000 дјеце, старости до 19 година, дијагностицира нека врста малигне болести. Од тог броја, приближно 8 до 10 малишана живи у ниско развијеним и средње развијеним земљама, са стопом преживљавања од око 20%. Овај податак је у знатном контрасту у односу на високо развијене земље, гдје стопа излијечења од многих уобичајених малигних болести код дјеце прелази 80%.

Према расположивим подацима Регистра за малигне неоплазме Црне Горе, најчешће дијагнозе малигних болести код дјеце и адолесцената (0-19 година) су леукемија и малигни тумори мозга, кости и лимфома. Такође, подаци показују да од малигних болести у Црној Гори чешће оболијевају дјечаци (66,7%).

Број регистрованих смртних случајева од малигних болести до 19 година, према подацима који се односе на 2018. годину, је 4.

Свјетска здравствена организација је дефинисала основни циљ до 2030. године, који је усмјерен на уклањање боли и патње код дјеце и њихових породица, као и достизање стопе преживљавања све дјеце обољеле од малигних обољења, широм свијета од бар 60%. Ово представља дуплирање тренутне стопе преживљавања, што ће спасити приближно око један милион дјечјих живота у наредној декади.

Основни симптоми на које требају да обрате пажњу и родитељи и изабрани доктори су сљедећи:

  • Бљедило, појава модрица, крварење;
  • Чворићи необјашњиве етиологије, нарочито безболни, без грознице и других знакова инфекције;
  • Необјашњиви губитак тежине, неповезан са другим обољењима или стањима;
  • Упорна и понављана грозница, упорни кашаљ, краткоћа даха, ноћно знојење;
  • Промјене на оку, губитак вида, бијела зеница;
  • Отеклина на стомаку;
  • Главобоља, посебно ако је неуобичајена, тешка и упорна;
  • Бол у костима, оток без трауме и знакова инфекције;
  • Хронични умор, промјене у понашању (повученост);
  • Вртоглавица, губитак равнотеже и координације.

Тренутно је у току трогодишња кампања Свјетске здрваствене организације за Међународни дан дјеце обољеле од рака (2021-2023), која је посебно усмјерена на подршку дјеци и адолесцентима обољелим од рака, њиховој храбрости, отпорности.

Кључни циљеви кампање су:

  1. Одговорна политика Владе
  2. Правовремена и тачна дијагноза
  3. Ефикасан третман
  4. Мултидисциплинарна њега
  5. Палијативно и подржавајуц́е збрињавање
  6. Породична подршка
  7. Квалификована радна снага
  8. Доступни и приступачни неопходни љекови
  9. Регистар карцинома
  10. Рехабилитација и реинтеграција

У циљу обиљежавања овог датума, вечерас ће зграда Института за јавно здравље бити освијетљена жутом бојом, симболом Међународног дана дјеце обољеле од малигних болести.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here