ИБМ: Средоземна медвједица, ријетки гост у нашим водама

Да ли сте чули за средоземну медвједицу? Рибар Стефан Радуновић је 27. маја 2025. године,  забиљежио несвакидашњи сусрет са ријетком и строго заштићеном врстом – средоземном медвједицом (Монацхус монацхус). Радуновић је јединку примијетио на удаљености од око 12 наутичких миља (око 22 км) од Петровца, на самом рубу територијалних вода Црне Горе, саопштено је из Института за биологија мора УЦГ.

Institut za biologiju mora UCG

Средоземна медвједица је строго заштићена врста, а процјене кажу да их је у свијету остало мање од 700. Иако је некада била на ивици изумирања, захваљујући мјерама заштите, њена популација данас показује благе знаке опоравка.

У Црној Гори је ова врста заштићена низом закона и међународних споразума – и зато молимо све који је евентуално примијете да је не узнемиравају и да је посматрају са безбједне удаљености.

Средоземна медвједица је морски сисар из реда месоједа (Царнивора), подреда перајара (Пиннипедиа), породица правих фока (Пхоцидае). Друге групе перајара укључују ушате фоке и моржеве. Вјероватно је најрјеђа врста унутар свог подреда, а свакако једна од најугроженијих врста сисара на планети.

Ова врста је једини представник рода Монацхус, док су јој најближи сродници хавајска (Неомонацхус сцхауинсланди) и карипска (Неомонацхус тропикалис) морска медвједица која се сматра изумрлом од друге половине XX вијека.

Према процјенама из 2020. године, на свијету је преостало мање од 700 јединки средоземне медвједице. Женке доносе младе на свијет током цијеле године, али се највећи број окота биљежи од септембра до новембра. Женке најчешће коте на скровитим плажама или у подводним пећинама, које пружају заштиту од предатора и људског узнемиравања.

Охрабрујуће је што најновије анализе показују благи опоравак популације, па је Међународна унија за заштиту природе(ИУЦН) прекласификовала средоземну медвједицу из категорије „Угрожена“ (Ендангеред) у категорију „Рањива“(Вулнерабле).

У Црној Гори, средоземна медвједица је строго заштићена врста, и то према националном законодавству (Рјешење о стављању под заштиту појединих биљних и животињских врста, „Службени лист ЦГ“, бр. 76/2006) те кроз међународне уговоре и конвенције чија је Црна Гора потписница, укључујући Бернску конвенција (Конвенција о очувању европске дивље флоре и фауне и њихових станишта), Бонску конвенција (ЦМС), ЦИТЕС, Барселонску конвенција и њен СПА/БД протокол, АЦЦОБАМС (Споразум о очувању китова у Црном мору, Средоземном мору и сусједним атлантским подручјима), ЕУ Директива о стаништима (92/43/ЕЕЦ), кроз процес хармонизације са правном тековином ЕУ, и УНЕП/МАП Акциони план за заштиту средоземне медвједице.

Из Института за биологију мора УЦГ, позивају све грађане и посјетиоце који евентуално уоче средоземну медвједицу да је посматрају са безбједне удаљености, без узнемиравања и покушаја приближавања.

-Уколико имате прилику да снимите фотографије или видео-запис, молимо вас да их, уз назнаку тачне локације и времена опажања, доставите Институту за биологију мора Универзитета Црне Горе, позивају рибаре, наутичаре,грађане,госте, из ове институтиције.

Више на:  https://www.ucg.ac.me/objava.php?blog_id=1221…

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере