Ситуација по питању оболијевања и умирања од рака грлића материце у Црној Гори је алармантна и морају да се предузму све мјере превенције да та слику у наредним годинама буде промјењена. Хоћемо да заштитимо нашу дјецу и да им објезбједимо сигурну будућност без рака грлића материце, једногласан је став здраствених радника на састанку који је организован у Институту за јавно здравље.
Др Слађана Рачиц, педијатар из Дома здравља Подгорица, координатор ХПВ вакцинације за главни град, истакла је: “ХПВ вакцина је веома безбједна, примјењује се у преко 100 држава, дуже од 15 година. Ова вакцина може спријечити 9 од 10 случајева рака грлића материце. После толико година примјене ове вакцине и огромне количине научних доказа, немамо никакву дилему да се ради о веома безбједној вакцини, а сама сврха примјене тј. чињеница да се ради о вакцини против малигних болести, даје нам за право да је снажно и недвосмислено препоручујемо“. Она је нагласила: „Сваки родитељ жели здраву и просперитетну будућност за своје дијете, зато је ХПВ вакцинација права и одговорна одлука сваког родитеља“.
Проф Maggie Cruickshank СЗО експерт, током састанка је истакла да се у држави из које долази (Шкотска), ХПВ вакцинација спроводи пуних 14 година, да је одзив на ХПВ вакцинацију посебно када су у питању дјевојчице веома висок и да ова земља већ има изузетне резултате у превенцији премалигних форми болести и инвазивног рака грића материце.
Поздрављајући учеснике скупа др Игор Галић, спе. ецпидемилог, директор ИЈЗЦГ, нагласио је да је борба против рака грлића материце у врху приоритета Института и цијелог здравственог система: “Покренуте су активности ка поновном успостављању скрининг програма за рано откривање ове болести, а интензивно се спроводе припремне активности у циљу почетка ХПВ вакцинације, која ће кренути у другој половини септембра ове године. Менаџмент Института безрезервно ће подржати тим који ће се бавити промоцијом и спровођењем Програма ХПВ вакцинације у ЦГ”.
“Црни биланси оболијевања и умирања од рака грлића материце могу постати дио прошлости са увођењем вакцинације против ХПВ вируса, као интегралне компоненте одговора на ову опаку болест уз скрининг програм и унапријеђење доступности квалитетном лијечењу”, истакла је др Мина Брајовић, шефица СЗО канцеларије у ЦГ поздрављајући здравствене раднике окупљене на националном састанку са тематским фокусом на компаративна искуства у спровођењу Програма ХПВ вакцинације. Успјешна имплементација Плана увођења ХПВ вакцине у програм имунизације претпоставља мобилисање колективне моћи и ресурса друштва и свих сектора. Према њеним ријечима: “Као што вакцнација представља окосницу напора на остваривању универзалне здравствено заштите , тако и мотивисани и компетентни здравствени радници имају критичну улогу у промоцији бенефита ХПВ вакцинације за здравље дјевојчица, дјевојака и жена у ЦГ и развој цјелокупног друства у којем нико неће бити заборављен”.
Током састанка, др Милко Јоксимовић, спец. епидемиолог, координатор активности када је у питању ХПВ вакцинација на националном нивоу, навео је да ИЈЗЦГ већ преко пола године интензивно ради на припреми за започињање Програма ХПВ вакцинације: ”Многе активности су урађене, а сада је дошао је ред и на оне које треба да буду видљиве, укључујући промоцију. Када је у питању Програм имунизација, ЦГ се налази у никад већим изазовима, сигурно је да ћемо се са бројним изазовима суочити и када је у питању Програм ХПВ вакцинације, али на нама је да га постепено развијамо и унапријеђујемо како бисмо у будућности промијенили слику када је у питању оболијевање и умирање прије свега од рака грлића материце”., саопштено је из Института.