Хитно зауставити депоновање отпада на Понти Весло

Foto: NVO EkoKul Media

Изнад каменитог скривеног раја, увале Весло на Луштици, са тиркизно плавим морем, гдје нема плажног мобилијара, буке и журки, како то описују савремени номади, годинама расте депонија отпада. Сметлиште на неколико хиљада квадрата, дочекује сваки брод који улази у Боку которску. Угрожена је животна средина и насеље Понта Весло, упозоравају из НВО ЕкоКулМедиа.

-Мјештани су беспомоћни у борби са онима који свакодневно истоварају камионе отпада. Обилазећи овај нападнути природни локалитет, затичемо невјероватну нецивилизацијску слику разбацаног грађевинског и комуналног смећа и пластике на узвишењу изнад Понте Весло, наводе из ове НВО.

Богдан Калуђеровић из Мјесне заједнице Луштица тврди да депонија изнад саме увале и насеља постоји већ петнаест година.

-Види се с мора, као на тацни. Са Општином смо покушавали да се депонија затвори и не шири, да се очисти, прекрије земљом и поставе стубови. Имали смо и неколико својих акција, али Мјесна заједница нема никакве ингеренције. Рјешења комуналне полиције су била без ефекта. Смеће и отровне материје се спирају ка мору и насељу. Смрад је велики, објашњава Калуђеровић.

На питање ко нелегално одлаже отпад, Калуђеровић каже да су то разни предузетници, али и становници Луштице који граде куће и виле. Сматра да је неопходно хитно забранити ову, али и друге мање депоније на Луштици, те направити прописану за грађевински материјал

-Тако би они који одлажу отпад нешто и плаћали, а депонија би се одржавала. У међувремену, неопходна је строжа контрола, па да се грађевински материјал одвози у Тиват или Херцег Нови. Овако је ситуација неодржива, јер се депонија налази педесетак метара од имања и кућа, уз сами пут, казао је Калуђеровић.

Foto: NVO EkoKul Media

У Служби за инспекције послове на питања НВО ЕкоКулМедиа, која реализује пројекат “Еcoscreen”,  подсјећају да су за привремено складиштење неопасног грађевинског и зеленог отпада на територији општине Херцег Нови одређене „Тисове греде“ на Ублима до 01. јануара 2024. године.

Тврде да комунални инспектори Службе за инспекцијске послове простор полуострва Луштица у зимском периоду обилазе једном седмично, док се у љетњим мјесецима контроле обављају чешће.

-Једна од обављених контрола одлагање грађевинског и неопасног комуналног отпада била је и у насељу Весло. Том приликом констатовано је да се на локација налази већа депонија настала усљед депоновања земље и шута од грађевинских радова. Проналажење починилаца подразумјевало би стално присуство службеника Комуналне полиције и Службе за инспекцијске послове на предметној локацији, што је у датим околностима немогуће, те тако несавјесни грађани користе прилику и нелегалним одлагањем отпада доводе до уништавања биљног фонда, девастације простора и загађења животне средине, потврђује комунална инспекција.

Најављују да ће у сарадњи са локалном управом и Мјесном заједницом Луштица, у наредном периоду предузети кораке на уређењу, односно озелењавању овог локалитета.

-Такође биће постављене табле са назнаком да је забрањено одлагање отпада, те ће бити предузетете све друге активности у циљу очувања овог и сличних простора. Оно што би умногоме олакшало контроле и утврђивање починилаца прекршаја, било би увођење видео надзора јавних површина, односно критичних тачака на којима се обавља нелегално депоновање. Општина Херцег Нови иде у том смјеру, а како би се цијели план спровео у дјело неопходна је и сагласност Агенције за заштиту података о личности и слободан приступ информацијма, наводе из Службе за инспекцијске послове.

Мјештани сматрају да би казне за депоновање отпада на површинама, које просторно планском документацијом нису за то предвиђене, биле дјелотворне. Оне износе за правно лице од 1.000, а од 500 еура за физичко лице и одговорно лице у правном лицу.

„Еcoscreen“ је назив пројекта са циљем да се напорима грађана који ће се самоорганизовати, надлежне локалне институције покрену на акцију и у синергији елиминишу неке од депонија и црних еколошких тачака.

Пројекат „Еcoscreen“ се имплементира у склопу “Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану 2-RеLОаD2, који финансира Европска унија, а спроводи Програм Уједињених нација за развој. У Црној Гори се RеLОаD2 реализује у партнерству са 15 локалних самоуправа, међу којима су Херецг Нови, Тиват, Котор и Будва, које чине кластер “Coastal Mates”, закључили су из НВО ЕкоКулМедиа.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here