ХЕРЦЕГНОВСКИ ВОДОВОД НА КОНФЕРЕНЦИЈИ „ВОДА 2021“

Јубиларна, 50-та међународна конференција о коришћењу и заштити вода „ВОДА 2021“, одржана је на Златибору, од 22. до 24 септембра. На конференцији су учествовале и представнице херцегновског предузећа Водовод и канализација ДОО Оливера Доклестић и Душица Грубач које су представиле своје радове.

Директорица Водовода је представила рад назван “Неке специфичности управљања водоводним системима у приморском  региону и веза са туристичком привредом”.

– Дата је анализа потрошње и производње воде, дакле однос производње и потрошње по потрошачу, затим потребе воде туристичке привреде у претходним годинама, не рачунајући 2020. јер је туристичка привреда подбацила због пандемије. Извршена је компарација података из туристичке привреде и Туристичке организације, значи укупан број ноћења и број пријављених гостију на читавом приморју и компарација са Херцег Новим – објашњава она.

Доклестић истиче да подаци Туристичке организације не приказују реалан број гостију, те да је неопходно доношење стратешког плана о управљању водама током сезоне.

– Обзиром на тренд раста туризма, туристичке привреде и потрошње воде, да све више расте стандард хотелских објеката и свих осталих туристичких услуга, морамо озбиљно да размислимо шта убудуће да радимо, како да рационализујемо потрошњу – истиче Доклестић.

Могуће је донијети и нека драстичнија рјешења како би се обезбједиле довољне количине воде током љета.

– То је дијељење употребљених вода на тзв. бијеле и сиве, што значи да једну количину воде, коју претворимо у отпадне, рециклирамо и вратимо у техничке намјене, за заливање зелених површина – казала је она.

Рад Душице Грубач бавио се утицајем изградње депоније Дубоки до на изворишта у херцегновском залеђу И горњем И доњем Морињу.

– У раду смо показали могућу пројекцију кретања тих подземних вода и токова који су некадашњим истражним радовима, још 70-их и 2000. године потврђено је да у том морињском сливу годишње протекне 1,5 милијарди кубика воде. Пројекција није заснована на научном методу, што практично показује да параметри и резултати траже употребу научног метода и даља истраживања – објаснила је Грубач.

Нова научна и практична сазнања, размјена знања и искустава из домена водопривреде, драгоцјени су за унапређење рада и функционисања предузећа, оцијенили су из Водовода.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here