Herceg Novi, grad tolerancije i ljubavi, obilježio 640 godina od osnivanja

Trodnevni program u čast 640 godina od osnivanja Herceg Novog i slave Manastira Savina završen je večeras svečanom akademijom na Kanli kuli. Svečanosti su uz brojne Novljane prisustvovali patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije, mitropolit crnogorsko – primorski Joanikije,  vladike zahumsko – hercegovački i šabački,  direktor Uprave za saradnju sa crkvama i vjerskim zajednicama Vlade Republike Srbije, konzul Republike Srbije u Herceg Novom, predsjednici opština Tivat i Kotor, gradonačelnik Trebinja, poslanici Skupštine Crne Gore, sveštenstvo i monaštvo Srpske pravoslavne crkve, predstavnici Kotorske biskupije, Islamske zajednice za Boku i Budvu i Jevrejske zajednice Crne Gore.

Za sjećanje na susret sa Patrijarhom predsjednik Opštine uručio je njegovoj Svetosti Svetostefansku Povelju, rađenu po zamisli arhitekte i konzervatora Srđana Marlovića,  uz umjetničku sliku Manastira Savina autora Nikše Kosića.  

Predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić uputio je izraze najdublje zahvalnosti Njegovoj Svetosti Patrijarhu srpskom Porfiriju, koji je, kako je istakao,  učinio istinsku čast Herceg Novom odazivajući se na poziv da prisustvuje  obilježavanju 640. godišnjice od osnivanja grada i slave Manastira Savina.

-Značaj ovog događaja istorijski je za cijelu Boku i Crnu Goru, a ogleda se jasno i u ljubavi i poštovanju koju Vam iskazuje veliki broj građana koji su ispunili novske crkve, ulice i trgove kako bi Vam upriličili svečani i velelepni doček, rekao je Katić.

On je podsjetio da je Herceg Novi  jedini grad u Crnoj Gori koji ima sačuvanu osnivačku Povelju, a samim tim i svoju krštenicu.

-Od 1382. godine do danas smjenjivali su se osvajači, ali Herceg Novi je ostao posvećen Svetom Stefanu, uvijek svoj i prkosan uspijevao je da izdejstvuje pravu mjeru samostalnosti – građanske, vjerske i kulturne, rekao je predsjednik Opštine.

Osvrnuo se na jedinstvene simbole kulture i duhovnosti Herceg Novog i istakao da se Novljani ponose  činjenicom da u Opštini ima čak 89 hrišćanskih hramova – 75 pravoslavnih i 14 rimokatoličkih, koji su „vjekovna mjesta sabiranja, spomenici duhovnosti, kulture i umjetnosti, a u isto vrijeme i simboli skladnog suživota, dubokog međusobnog poštovanja i tolerancije koje na ovim prostorima vijekovima baštinimo“.

-Od osnivanja do danas, jedna od najsvjetlijih tačaka u istoriji Herceg Novog svakako je Topaljska komunitada. U periodu kada je grad bio pod vlašću Mletačke republike, prije 304 godine osnovana je Topaljska gradska opština koja je imala status gradske uprave, podsjetio je Katić ali i na činjenicu da je nakon odluke Svetog Sinoda, blaženopočivši Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije Herceg Novom uručio Orden Svetoga Save prvoga stepena, za izuzetan doprinos životu i misiji Crkve i saradnju na korist vjernog naroda.

-Sloga i zajedništvo vjekovna su odlika ovog grada, a najviše dolaze do izražaja onda kada je najteže, kada treba braniti svoj identitet, slobodu, uvjerenja. Svjedoči tome njegova daleka, ali i novija istorija, istakao je predsjednik Opštine.

Slavljenje Svetog arhiđakona Stefana, kao sveca koji je bio zaštitnik Države Kralja Tvrtka, osnivača Herceg Novog, po riječima Katića, ima uporište u jakoj duhovnoj vezi među pravoslavnim žiteljima grada, koja traje generacijama, kao i u uvjerenju da se može biti svoj, a u isto vrijeme pripadati svijetu.

Patrijarh srpski Porfirije istakao je da je počastvovan Svetostefanskom Poveljom, koja će, kako je kazao, biti podsjetnik za nezaboravne dane provedene u Herceg Novom.

– Ovaj jubilej značajan je za vas Novljane, Boku Kotorsku i Crnu Goru, ali i za Hercegovinu i naš narod, gdje god da živi. Ali značajan je i za našu crkvu u cjelini. Za to postoji mnogo razloga, a najvažniji je taj što su Herceg Novi i čitava Boka i dalje uz more na jugoistok, jedino mjesto gdje su Srbi pravoslavni hrišćani bili, i zahvaljujući junaštvu i mudrosti, opstali kao mediteranski narod – naveo je on.

Herceg Novi je za patrijarha grad u kojem svi koji dođu, prestanu da se osjećaju kao gosti.

– U Novom svi, a kažem i za sebe, imamo utisak da smo se vratili sami sebi, jer ljepota pejzaža, pjaca, bezbrojnih skalina, kojima sam i sam prolazio, ulica, kantuna i portuna, palata, đardina, palmi, agava, a po najviše susret i razgovor sa Novljanima, nama samima razotkriva ono što je najlepše i najdragocenije u našem biću, ono što je tu usađeno rukom našeg najplemenitijeg, najvažnijeg i najvećeg sina, oca i učitelja, vinogradara… ono što je tu posađeno rukom Svetoga Save – poručio je Porfirije.

Kako je rekao, Herceg Novi nosi jevanđeosku ljubav,  ima raširene ruke i otvoreno srce za sve i svakoga i otvorene prozore.

-Po otvorenosti srce ima mnogo ulaza ali nema izlaza. I svako ko dođe ima duboko osjećanje i svijest da se vratio sebi. Otuda ne treba da nas čudi da Boka i Herceg Novi koji ima toliko pravoslavnih svetinja je uvijek bio otvoren  za sve sa braćom katolicima i drugim. I ovdje je među nama  imam Islamske zajednice koji živi u Herceg Novom. I on sam svjedoči da Herceg Novi nije prosto grad tolerancije, nego grad ljubavi, može da budu ljudi svjesni svog identiteta, vole svoje i da vole i drugoga. I kao što je Bog svojom filigranskom rukom ucrtao taj etos, jer sam Bokokotorski  zaliv je dovoljno zatvoren da može biti sačuvan od raznih spoljašnjih oluja i nepogoda i da je lijep, blagodaran, otvoren kao široko more, pristučan jer je potpuno slobodan, jer ljubav čuva njegovu slobodu i razmjenu dobara, poručio je Porfirije.

Patrijarh je blagoslovio sve Novljane i sve ljude koji u njega dođu, sve ljude Crne Gore, „svojim blagoslovom mira i jedinstva, koji podrazumijeva posebnost i podrazumijeva da svako ima svoj neponovljivi i poseban pečat“.

-Ali taj blagoslov Božiji nije dobio da bi on bio povod za nesporazume, udaljavanja, animozitete, već taj pečat Božiji koji je svaki pojedinac dobio kao nešto neponovljivo dobio je kao dar da bi ga umnožavao i kroz njega darivao sebe drugom, kroz njega uspostavljao zajedništvo i jedinstvo, poručio je patrijarh Porfirije.

U programu su učestvovali solistkinje Jovana Mustur Ražnatović i Branka Zečević, KUD Igalo, horovi Sveti Sava i Sveti Vasilije Ostroški, djeca recitatorsko pjevačke grupe Prepodobna Kasija Konstantinopoljska.

Prikazan je i kratak film o istoriji Herceg Novog.

U toku je „Đedov sabor“ u okviru Trga od ćirilice, a u znak poštovanja prema blaženopočivšem mitropolitu Amfilohiju i jubileja 90 godina hercegnovskog hora Sveti Sava. U programu nastupaju uz hor i pjevačku dječiju grupu sa Tople, i Etno grupa Gorica iz Podgorice, KUD Kopaonik iz Leposavića, vokalna solistkinja Branka Zečević i pjesnikinja Teodora Kovač.

Đedov sabor blagoslovio je patrijarh Porfirije:

 – Blagoslovom Božijim i molitvama blaženopočivšeg Mitropolita Amfilohija za kojeg sam siguran  da se nalazi u naručju Božijem i da brine za svoju crkvu i svoj narod i raduje što se mi sabiramo u ime Hristovo. Sabiramo se u čast na djelo, ličnost i lik mitropolita Amfilohija. Dobar je naziv  „Od Dunava do mora sinjega“. Kao što Hristovo djelo, tako i crkva nema granice i ide u beskraj kome nema kraja i svaki čovjek koji se posvetio i preobražavao se u Hristu a jedan od onih jeste Đedo, kako ga od milja zovemo,  jeste naš blaženopočivši Mitropolit sav u Hristu. Kada ga definišemo granicom Dunava i sinjeg mora hoćemo simbolično da kažemo da je njegova molitva podvig za crkvu i nešto što prevazilazi granice. On, sjedinjujući se sa Hristom, prevazilazi sve granice i pripada svakom mjestu, svakom narodu i čovjeku, besjedio je patrijarh.

Program su vodili Željka Čepić i Dragan Vidaković.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here