Zajedničkim patrolama granične policije Crne Gore i Bosne i Hercegovine kao i sa kolegama iz Hrvatske omogućena je potpuna i efikasna kontrola granice u cilju suzbijanja pojava nelegalnih prelazaka i prekograničnih nedozvoljenih aktivnosti. Od 110 slučajeva nezakonitog prelaska granice polovina se odnosi na državljane Turske i sa Kosova.
Pripadnici granične policije Herceg Novi održavaju redovnu komunikaciju sa kolegama iz Bosne i Hercegovine, kazao je za RTHN komandir Granične policije Herceg Novi Dragan Kontić.

– Imamo komunikaciju na mjesečnom nivou sa kolegama iz Bosne i Hercegovine, koja je takođe regulisana sporazumom između ministarstva sigurnosti BiH i našeg ministarstva unutrašnjih poslova. Imamo sporazum o zajedničkim patrolama, koje pokrivaju teritoriju zajedničke državne granice, koja nije velikog prostora ali je značajna. Svega 13,5 km je granična linija prema BiH, koja pokriva naša stanica. Možemo da budemo zadovoljni tom saradnjom, što ocjenjujemo na zajedničkim sastancima. Nisu ni zabilježene određene aktivnosti koje ukazuju na veće nezakonitosti, kada su u pitanju migracije i druge koje se tiču prekograničnih nedozvoljenih radnji. Tu smo zabilježili svega desetak slučajeva sprječenosti lica koja su bila u ilegalnom prelasku granice na nivou čitave protekle godine, naveo je Kontić.
Presjek za prošlu godinu kada je u pitanju migracija:
– Što se tiče granice prema Republici Hrvatskoj kada je u pitanju migracija, imali smo na nivou prošle godine 110 slučajeva sprječenih ilegalnih migranata, od strane naše patrole koja funkcioniše na prostoru zelene granice i u dubini teritorije prema Republici Hrvatskoj. To je nešto što je dosta pozitivno i zbog specifičnosti kontrola koje ima Hrvatska, takođe, zbog EU i Šengen zone. Imali smo svega 36 lica koja su vraćena od strane Hrvatske, kroz sporazum o readmisiji, tako da se može konstatovati da je stanje veoma povoljno, u odnosu na taj broj koji za sada nije zabrinjavajući, kada je u pitanju migracija preko naše teritorije, ocijenio je Kontić.
On podsjeća da su prošle godine preuzeli istrage prekograničnih kriminalnih aktivnosti:
– U cilju suzbijanja nezakonite migracione krize imali smo dosta uspjeha. Aktuelno je da prelaze sa drugih teritorija, iz različitih razloga, rata, socijalnih kategorija, iz zemalja koje imaju te probleme. Imali smo u slučajevima migracije najviše državljana Turske i Kosova. Od tih 110 slučajeva polovina se odnosi na ove dvije zemlje iz kojih dolaze migranti, pojašnjava Kontić.
Bilo je i slučajeva koji su krivično procesuirani:
– Važno je napomenuti da smo u ovom periodu imali deset slučajeva koji su krivično procesuirani, protiv kojih su vođeni postupci zbog nedozvoljenog prelaska državnih granica i krijumčarenja ljudima preko naše teritorije. To je naišlo na pozitivne ocjene sa najviših nivoa čak i evropskih partnera, što je aktuelno za našu graničnu službu u Herceg Novom i graničnu službu Crne Gore.
Takođe, smo imali značajne aktivnosti, koje su vezane za krijumčarenje opojne droge. Imali smo i slučaj na ulazu u Crnu Goru što je po prvi put na drumski prelazima otkriveno 18 kg kokaina, koje je pronađeno na našem graničnom prelazu i to lice je procesuirano kroz proceduru podnošenja krvične prijave u komunikaciji sa Višim tužilaštvom u Podgorici, napominje Kontić.
Podsjećamo, da je tokom protekle godine, na svim graničnim pralazima u Herceg Novom, registrovano ukupno 4 miliona 860 000 putnika i kontrolisano je milion 447 000 vozila, što je znatno više u odnosu na 2022. godinu.