U cilju rješavanja nagomilanih i kompleksnih problema bolnice Meljine u stečaju i Instituta “Dr Simo Milošević”, krajem jula Vlada je formirala radnu grupu čiji su članovi predstavnici ministarstava zdravlja i finansija kao i i ostalih institucija nadležnih u ovom postupku.
Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić kazao je za Vijesti da je zadatak radne grupe da detaljno sagleda sve mogućnosti za rješavanje problema u cilju vraćanja bolnice u vlasništvo države i predloži Vladi najoptimalnije rješenje sa potencijalnim alternativama.
On je pojasnio da su ključna pitanja vraćanje vlasništva bolnice Meljine na državu i reorganizacija Instituta Igalo kako bi se iskoristili izuzetni potencijali koje ta ustanova ima.
-Cilj je stvaranje samoodrživog sistema i valorizacija imovine u državnom vlasništvu koja je godinama unazad zapostavljana, pojasnio je ministar.
Prema riječima Šćekića, Vlada i Ministarstvo zdravlja su stava da je privatizacija bolnice jedna u nizu loših koje su oštetile državni budžet i dodatno urušile zdravstveni sistem Crne Gore.
-Smatramo da Vlada treba da preuzme sve korake kako bi bolnica Meljine ponovo bila u državnom vlasništvu. Ministarstvo je konstantno u komunikaciji sa svim državnim organima koji su uključeni u rješavanja složene problematike kako bi se ova zdravstvena ustanova, koja ima ogroman značaj za ovaj primorski dio regije, vratila državi i koristila građanima, tj. zaštiti njihovog zdravlja, kazao je Šćekić.
On je naveo i podatak da neizmirene obaveze bolnice Meljine za period od maja prošle do kraja februara ove godine iznose oko 1, 1 milion eura i da aktuelna Vlada nije uplaćivala nikakvu pomoć jer je Zakonom o državnoj pomoći jasno definisano kome i kako država može pomoći.
Šćekić je kazao da je upravo to i jedan od razloga formiranja radne grupe koja će se, između ostalog, baviti i normativnim mogućnostima u cilju pomoći i opstanka bolnice Meljine, a uvažavajući nesporni značaj koji ova ustanova ima za stanovnike Herceg Novog i okoline i brojne turiste.
Podsjetio je da se oko bolnice Meljine vodi više postupaka – krivični, parnični, arbitražni i stečajni, a svaki od njih pojedinačno, kako je rekao, utiče na rješavanje problematike, a zajedno ovo pitanje čine jednim od najkompleksnijih u državi.