Fizioterapeuti u Crnoj Gori nisu dovoljno vrednovani i prepoznati, što se jasno može vidjeti kroz tešku situaciju u kojoj se nalazi Institut Igalo i to se mora promijeniti, poručili su iz Komore fizioterapeuta Crne Gore, povodom 8. septembra, Svjetskog dana fizioterapije. Da su fizioterapeuti u naročito teškom položaju, pokazuje i jučerašnji protest u znak podrške Sindikalnoj organizaciji Instituta „Dr Simo Milošević“ Igalo i Unije slobodnih sindikata ispred zgrade Vlade.
Fizioterapeuti kao zdravstveni radnici su važna karika u zdravstvenom sistemu Crne Gore kako u javnom tako i u privatnom sektoru. Stanje profesije je dosta teško, a to se oslikava između ostalog i u tome što u granskim kolektivnim ugovorima nisu prepoznati, poručili su iz Komore. Svjetski dan fizioterapije obilježava se svake godine u više od 100 zemalja svijeta, nakon što je 1951. godine osnovana Svjetska konfederacija za fizikalnu terapiju. U Crnoj Gori ima oko 800 fizioterapeuta, od kojih je oko 500 članova krovne organizacije.
Fizoterapeut je zdravstveni stručnjak osposobljen da u okviru svoje struke, praktičnih vještina i teoretskih znanja pravi plan i program rehabilitacije koje imaju za cilj da razviju, održe i povrate maksimalnu pokretljivost i funkcionalnu sposobnost tokom čitavog životnog doba.
Svjetska zdravstvena organizacija je fizioterapeute prepoznala i uvrstila kao obaveznog i ravnopravnog člana svih multidisciplinarnih timova u zdravstvu (ljekar, fizioterapeut, medicinska sestra, defektolog, psiholog, stomatolog, farmaceut…) čiji članovi međusobno sarađuju u svim oblastima medicine. To znači da fizioterapeuti imaju značajnu ulogu u vraćanju funkcija svih sistema u organizmu i na taj način spriječavaju, umanjuju ili odlažu onesposobljenost tj. da je pacijent što manje zavisan od tuđe pomoći drugih osoba i/ili tehničkih pomagala.
Oblasti medicine u kojima su fizioterapeuti ravnopravni članovi multidisciplinarnih timova su: ortopedija, reumatologija, fizijatrija, kardiologija, neurologija, pedijatrija, gerijatrija, pulmologija, hirurgija i traumotologija, onkologija, fizikalna medicina, ginekologija i akušerstvo i sportska medicina. U svijetu fizioterapeuti su ravnopravni članovi tima u palijativnoj medicini i u timu za brigu i kvalitet mentalnog zdravlja.
Fizioterapeuti rade na svim nivoima zdravstvene zaštite: primarnom, sekundarnom i tercijarnom nivou. Takođe rade i u patronaži za pacijente koji su teže pokretni ili nepokretni.
– Smatramo da je neophodno zaposliti u patronaži što veći broj fizioterapeuta kako bi fizioterapiju učinili dostupnom za sve građane koji imaju potrebu za našim uslugama a ne mogu samostalno doći do Domova zdravlja i PZU. Bilo bi veoma važno da se u budućnosti povežu javni i privatni sektor u cilju smanjenja liste čekanja na procedure koje su pacijentima neophodne u liječenju i rehabilitaciji. Time ćemo imati zadovoljnog pacijenta i veći broj zaposlenih fizioterapeuta. Na taj način maksimalno koristeći znanja, vještine i iskustva fizioterapeuta svim građanima koji imaju potrebu za našim uslugama u lokalnim zajednicama se omogućuje fizioterapija. To je briga za zdravlje populacije i građana a fizioterapeuti tom zdravlju uveliko doprinose, navode iz Komore fizioterapeuta.
Fizioterapeuti rade i na tercijarnom nivou u raznim klinikama, kliničkim centrima, kliničko – bolničkim centrima i institutima. U Institutu “ Dr Simo Milošević“ se obavlja rehabilitacija pacijenata sa postkovid sindromom vraćajući im funkcije svih sistema i kondiciju.
Fizioterapeuti su angažovani i u Dnevnim centrima za djecu sa smetnjama u razvoju, ustanovama za djecu i omladinu sa umjerenim, težim i teškim smetnjama u intelektualnom razvoju, u ustanovi za kontinuiranu edukaciju i rehabilitaciju djece, omladine i odraslih sa kombinovanim smetnjama u predškolskom odjeljenju, osnovnoj i srednje stručnoj školi i radno osposobljavanje.
-Smatramo da je naša struka itekako prepoznata u zdravstvenom sistemu Crne Gore kao i u društvu jer mi kao nosioci zdravstvene djelatnosti svoja znanja i vještine pokazujemo u direktnom radu i kontaktu sa pacijentima i licima koja koriste naše usluge što uključuje svakodnevnu angažovanost. Iz svega navedenog se može zaključiti kolika je uloga fizioterapeuta u zdravstvenom sistemu Crne Gore i koliki je njihov značaj kao nosioca zdravstvene djelatnosti u zdravstvenim ustanovama pa shodno tome njihovi koeficijenti moraju da budu usklađeni pa i veći od nemedicinskog kadra u zdravstvenim ustanovama Crne Gore, kazali su iz Komore fizioterapeuta.
Fizioterapeuti moraju biti prepoznati kao nosioci zdravstvene djelatnosti
Mudar naslov! Fizioterapeute trebaju prestati da nose vrece za krtolu i da obuku adekvatnu bijelu radnu uniformu!