Izdavaoci privatnog smještaja u Herceg Novom od ove ljetnje sezone u obavezi su da fiskalizuju djelatnost. U svim primorskim gradovima održane su edukativne tribine, kako bi se građanima približio proces fiskalizacije. Novljani su negodovali jer je kampanja započeta uoči početka sezone, ali i zato što smatraju da je proces dodatni trošak.
Fiskalizacija je zapravo digitalizacija procesa naplate usluge izdavanja i plaćanja poreza na te transakcije, potrebna je samo najnovija biometrijska lična karta.
Kako za RTHN objašnjava predsjednica Udruženja izdavaoca privatnog smještaja, Branka Džoganović, izdavaocima, koji su fizička lica i nisu u obavezi da plaćaju PDV, za fiskalizaciju nisu potrebna fiskalna kasa, niti štampač.
– Oni treba da kupe sertifikat za fiskalizaciju i sertifikat za prijavu gostiju, ukoliko ga već nemaju. Sa sertifikatom za fiskalizaciju, što je zapravo digitalni potpis, oni ostvaruju pravo za pristup SEP portalu, koji se nalazi na sajtu Uprave prihoda, gdje kreiraju virtuelnu prodavnicu i iz koje mogu da pripreme fakturu, koju treba da daju gostu onog momenta kada prime novac – objašnjava ona.
Ova opcija se odnosi na bezgotovinsko plaćanje, kod gotovinskog situacija je slična, navodi Džoganović.
– U slučaju da gost plati gotovinski, da bi izdavalac iskoristio mogućnost za bezgotovisnku fiskalizaciju, može u ime gosta, da uplati taj novac na svoj račun i da po istom postupku uradi fakturu, koju iz aplikacije može da pošalje gostu na mejl, a ona ostaje sačuvana u virtuelnoj prodavnici – pojasnila je ona.
Poreska uprava pruža podršku putem telefona, mejla, kao i onlajn preko aplikacija „Team Viewer“ i „Any Desk“, preko kojih mogu da pristupe računaru ili pametnom telefonu svakog klijenta i sve podese.
– Imamo više kompanija koje su izašle sa programima, odnosno digitalnim rješenjima, koji objedinjuju sve funkcije procesa fiskalizacije i prijave gostiju. Mislim da treba samo pronaći odgovarajuće rješenje i početi sa primjeno. To je što se tiče registrovanih izdavalaca, ali to bi znači da bi trebalo da se neregistrovani aktiviraju i iskoriste oba procesa istovremeno – smatra Džoganović.
Ona je kazala da na primorju posluje oko 70% neregistrovanih izdavalaca, ali da inspekcijski nadzor i kažnjavanje nisu načini na koje bi ljude trebalo uvesti u legalne tokove poslovanja, već je potrebno sistemski se pozabaviti ovim problemom.
Više o ovoj, kao i o ostalim temama vezanim za izdavanje tokom ljetnje sezone možete pogledati u emisiji „U četiri oka“.