Dokumentarni film „Mamula” prikazan u Dvorani Park – svjedočanstvo jednog vremena

Dokumentarni film „Mamula All Inclusive” prikazan je sinoć u Dvorani „Park“, a reditelja Aleksandra Reljića, koji je nakon prikazivanja razgovarao sa publikom, obradovala je činjenica da su premijeri u Herceg Novom prisustvovali mladi.

– Jako sam zadovoljan. Kvalitetna publika i razgovor poslije filma. Jako je važno što je bilo dosta mladih i jako sam iznenađen. To je stvarno dokaz da ipak na mladima svijet ostaje, poručio je Reljić.

Ideju za snimanje filma, kako je objasnio, su mu dali političari kojima je pala na pamet jedna tako „skaradna ideja da od nekadašnjeg logora i stradanja, naprave mjesto dekadencije i zabave“.

– Ovo „All inclusive“ u naslovu je razmišljanje i nešto zbog čega sam morao snimiti film. U filmu od početka Ivo Marković nije očekivao da bilo ko ima takvu namjeru i da bilo kome može da padne na pamet da izbriše sjećanje na stradanje i žrtve, navodi Reljić.

Markovićevo iznenađenje je bio i njegov šok i jedan obrt koji se dogodio u samom filmu i nešto što je kako ističe Reljić, dalo težinu cijeloj priči, dramski zaplet.

– Nije mogao da očekuje da neko ko mu obećava memorijalnu galeriju želi da mu podmetne kukavičije jaje i da kaže da mjesto na kojem je on kao klinac bio zatvoren bio zatvor. Neko hoće njemu da spočita da je sa osam godina bio u zatvoru. Morao je biti osuđen zbog nečega, tako da je to jedna strašna stvar koju on nije očekivao i mislim da smo mi dosta uvjerljivo to prikazali, kazao je Reljić.

Olivera Doklestić, jedna od učesnica filma, kazala je da je projekciju doživjela vrlo emotivno, iako je gledala drugi put.

– Čini mi se da sam sad možda pažljivije gledala neke djelove i naravno još detaljnije upamtila ovo što je govorio Ivo Marković, o stradanju, o njemu, porodici, svemu onome što se dešavalo tada. Još više mi je upalo u oči polemička stvar logor ili zatvor. On je to vrlo lijepo uočio u nekom pravnom smislu, ali i moralnom i etičkom kako je napravljena značajna razlika u 2018, 2019. godini u pristupu šta je bila Mamula, da li je bila logor ili zatvor?, pitala je Doklestić.

Po svim činjenicama, kako je kazala, nema nikakvu sumnju da je bila logor, ali se otvara diskusija ko i kako je uopšte pokrenuo pitanje da je to bio zatvor.

– Žao mi je što Ivo Marković nije poživio, jer vjerovatno je on u toj boračkoj organizaciji imao nekako najviše hrabrosti da pokrene prava pitanja. On ga je postavio, pokrenuo, ali nije dobio odgovor. Ja se nadam da će njegov sin i mi svi zajedno doći do odgovora i promijeniti te da kažem falične činjenice koje određuju smisao Mamule, kazala je Doklestić.

Ističe i da je ovaj film svjedočanstvo vremena od 2017. do 2022. godine koje će biti vrijedan materijal.

– Važno je da su istinom i pravdom inficirani mladi. Da oni otkrivaju etičke kodekse i shvate koliko je važno da poznaju tačne činjenice iz prošlosti, jer je to pogon koji tjera njihov čamac u budućnost. To je prošlost koja je bila upečatljiva , ali nažalost moramo se sjetiti da i grad Herceg Novi zaista nosi veliku odgovornost za sve što se desilo sa ostrvom Mamula, kao i tadašnja Vlada. Grad Herceg novi uprkos našoj peticiji koja je imala preko 2000 ili 3000 hiljade potpisa, što je validno da neka ideja bude oborena, a u lokalnom parlamentu kada se pričalo o Mamuli i budućim graditeljskim radovima, većina je tada izglasala da se Opština Herceg Novi neće mješti u izvođenje radova na Mamuli. Mi smo sebe tako izolovali, podsjetila je Doklestić.

Film „Mamula All Inclusive” realizovan je uz finansijsku podršku Filmskog centra Srbije, a u produkciji Greenfield Production i koprodukciji Al Džazira Balkan, kao i manjinskih producenata Core Dox i Centra za građansko obrazovanje. Producent filma je Dragan Gmizić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here