Предсједница Еколошког друштва Бока, Оливера Доклестић сматра да руководство Водовода мора да објасни грађанима зашто у вријеме обуставе дотока воде са Плата, и рестриктивног снабдијевања у Херцег Новом, долази до бројних аномалија у функционисању система, које доводе до великих потешкоћа у снабдијевању дјелова општине.
У саопштењу за јавност наводи да је у најмању руку непоштено тражити од грађана “да се стрпе у безводном стању и да рационално троше воду”, у граду гдје је степен наплате преко 95%.
-Директор и технички директор су, непосредно пред затварање воде изјавили да ће у систему бити око 220 л/с и то: 120 л/с из Опачице, 40 л/с из Карасовића, и из РВЦГ 50 л/с. То значи да у херцегновски систем дневно улази количина од 18.144 м3. Ако је у Херцег Новом 33000 становника и 17.000 туриста, укупно је то 50.000 потрошача, којима је потребна дневна количина воде (у нормалним приликама) од 7500 м3. Ако су губици у систему 50%, дневна потреба је 15.000 м3, а са 60% – 18.750 м3. Ово значи да и са 60% губитака доток воде у систем од 210 л/с би потпуно задовољио све потребе потрошача. Резервоарски простор је 12.370 м3 и то је количина која може да “покрије” снабдијевање 66% становништва свих 16 сати снабдијевања за све грађане, за све висинске зоне, наводи Доклестић у саопштењу.
Истиче да дневни пикови, јутарњи и вечерњи, увећавају просјечну потрошњу за 1,5 до 2 пута, а да је у та два сата, потребна количина од 5000 м3.
-Међутим, стање је реално много горе. Цијела насеља имају само 2 x 2 сата воде, а нека и мање. Неки дјелови града имају цјелодневну воду, без валидног оправдања. Питање је како је и на основу којих критеријума одредио приоритете у снабдијевању, а на штету грађана. С друге стране, градилиште новог хотела у Баошићу све вријеме ради, с бетонирањем, а становници горњих Баошића, изнад магистрале, кубуре и с минимумом воде. Локални „извори“ и „потоци“ изненада пресушују када се угасу вода из система, саоптила је Доклестић и истакла да је ситуација кулминирала потпуном обуставом воде из Опачице због нестанка електричне енергије. Приоритетни објекти Болница и Дом здравља су остали без воде. Апсурд !
-Како је могуће да довод за болницу остане безводан кад се снабдијевају гравитационо из резервоара “Канли кула”, ако је резервоар имао воду? Но, прије ће бити да је и он био испражњен, као што се догодио са главним, компензујућим резервоаром за ривијеру, “Змијица” прије три дана, усљед чега су велики дјелови ривијере имали временски много краће воду од предвиђеног, наведено је у саопштењу.
Доклестић тврди да губици на мрежи нису смањени како је најављено те да се није одмакло од стања из 2022. године.
Она такође тврди да је количина воде, која дотиче у систем Херцег Новог далеко испод најављених и предвиђених а да наше извориште Опачица није сачувано за септембарску ситуацију.
Подсјећа да је некада најављивано да ће Херцег Нови из РВС добијати 200л/с а да сада као “његов слијепи крај” добија до 30 л/с.
Доклестић сматра да је Водовод неспремно дочекао искључење воде са Плата јер “прекоморски цјевовод није био припремљен за транспорт воде са тиватске стране, није био испран од нечистоћа, па вода за која је стигла у Бијелу и Каменаре није била за пиће”. Тврди и да без обзира када је вода затворена са хрватске стране, да су сви резервоари били пуни, грађани не би осјетили недостатак воде у својим цјевима бар за 5, 6 сати, јер ту резерву омогућава ускладиштена вода у резервоарима.
-Јасно је по стању потрошње на терену, бројним незадовољствима потрошача, да имате велике проблеме са управљањем сложеним системом, који има 17 резервоара са оним на Филтер станици у Мојдежу, 7 великих пумпних станица и велики број хидрофорских. При томе, кварови су се преко љета мултиплицирали, због штедње у ангажовању радне снаге и репроматеријала.
-Нажалост, у техничком смислу, свједоци смо озбиљног урушавања система, на штету грађана, навела је Доклестић уз осврт и на данашњу сједницу СО Херцег Нови на којој је дата сагласност на нови цјеновник по којем је цијена кубика воде грађанима порасла, а привреди снижена, те су се двије цијене изједначиле.
-Хотели су привилеговани, а сада ће добити стимуланс за још већу потрошњу, док ће их грађани посматрати из својих станова са сувим чесмама. Ту одлуку није требало усвојити, па све нека иза ње стоји фамозна методологија и регулаторна агенција, јер у оваквом стању недовољне снабдијевености грађана није фер још им И обрачунавати већу цијену воде. Мјесец са рестрикцијама мора да нађе своје мјесто у другачијем формирању цијене за грађане, а без изједначавања с привредом, закључила је Доклестић.
Potpuno ima pravo ali šta vredi…
U HN je sve ofrlje, pa i snabdijevanje vodom tokom čišćenja kanala.