Одборници локалног парламента на колегијуму поводом 17. тачке дневног реда 21. редовног засиједања – Информација о Плавој шпиљу донијели су четири закључка, која су једногласно усвојена.
Предсједник Скупштине општине Иван Отовић прочитао је све закључке, а одборници су се посебно изјашњавали о сваком. У прва два затражено је да се Плава шпиља заштити као предио изузетних одлика, а други је да се ингеренција ове локације врати локалној управи.
– Први закључак глас: Скупштина општине Херцег Нови захтјева од Агенције за заштиту животне средине да Плаву шпиљу, као и дио обале од Рта Арза до Рта Кочиште прогласи та предио изузетних одлика и уврсти у план заштићених подручја Црне Горе. Такође, захтјевамо да Агенција приступи изради студије заштите за предио од посебних одлика од Рта Арза до Рта Кочиште, као и да то све буде у складу са законском класификациом заштићених подручја. Наедним закључком захтјевамо од надлежних државних органа да управљање над Плавом шпиљом, мора да буде под ингеренцијом локалне управе, а са контролим државних органа – причитао је он.
У трећем закључку одборници су захтијевали строже контроле поморске сигурности.
– Скупштина општине Херцег Нови апелује на надлежне државне органе да активности поморске сигурности, односно обална полиција и лучке службе морају да буду много строже. Треба да контролишу дозволе за управљање пловилима свих врста, да имају сталну евиденцију о броју пловила, о начину пристајања, кретању, као и да буду ригорознији према страним пловилима, а све у складу са законом о сигурности поморске пловидбе. Током љета локална управа треба да инсистира на достављају извјештаја о активностима на мору и да га оставља Скупштини општине на разматрање и дискутовање – прочитао је Отовић.
Четврти закључак тиче се пријаве НВО Еко Бока за проналажењем вандала који су оштетили природнe украсе у Плавој шпиљи.
– Скупштина општине апелује на Управу полиције да инсистира на откривању и процесуирању оних који су оскрнавили Плаву шпиљу у јулу, по захтјеву који је предат Управи полиције у Херцег Новом – наведено је у четвртом закључку, који је прочитао Отовић.
У расправи о Плавој шпиљи, свој елаборат о заштити ове локације образложила је предсједница НВО Еко Бока, Оливера Доклестић, која је казала да овај геолошки објекат и једна од најзначајнијих туристичких локација није ни једним документом заштићен.
– Да би смо нешто заштитили у простору, морамо да га препознамо као локацију у планској документацији, да би онда из такве документације могли да дјелујемо студијама заштите, мјерама, одлукама о заштити – наводи она.
Она је подсјетила да традиција посјећивања Плаве шпиље траје преко 100 година, али да је оно што се дешавало последњих 20-ак година кулминирало овог љета уништавањем пећинских украса. Све то указује на нужну потребу за реаговањем.
Други проблем на који је указала је безбеједност пловидбе, која је угрожена брзим чамцима, често нерегистрованим, који превозе туристе са крузера у Плаву шпиљу, а трећи је процес еутрофикације, односно повећања концентрације органских материја које испуштају људи, што заправо загађује ово локацију.
Доклестић сматра да се овај проблем појавио са омасовљеним услугама превоза брзим чамцима из свих градова Боке ка Плавој шпиљи. Међу њима је велики број нерегистрованих привредника, који због великих брзина и потребе да одвезу што већи број тура, угрожавају сигурност свих учесника у поморском саобраћају, за разлику од регистрованих бродића, који по традицији довозе посјетиоце и Шпиљу и вежу се за пећинске украсе.
– Глисерима који улазе у Плаву шпиљу и остале шпиље, сметају чамци који су унутра привезани и људи који ту пливају. За њих је вријеме заиста новац. И шта се догодило у јулу? Неко је чекићем развалио те пећинске украсе. Нешто што се ствара миленијумима, неко је врло дрско и бахато поломио, из чисте намјере да онемогући колеге које од тога живе да улазе унутра – информисала је она.
НВО Еко Бока је поднијела кривичну пријаву против непознатих починилаца, а једна од иницијатива овог удружења у скупштинским материјалима је да се преко Скупштине општине и одборника пронађу и процесуирају кривци.
Потпредсјецник Општине Мирко Мустур подјестио је да локална управа већ неколико преговара са ЈП Морско добро око изналажења рјешења за Плаву шпиљу, али да је, како је казао, та прича једнострана.
– Покушавамо да уђемо у тај проблем, нудили смо рјешења, а једно је било да Агенција за управљање луко формира одјељење које би се бавило тим простором Плаве шпиље. На томе се дуго радило, али саговорник нам никада није дао никакав одговор, по било ком питању везаном за то. У то су укључени и сидришта у Зеленици, као и сви остали проблеми, који оптерећују Општину и које морамо за сада рјешавати преко Морског добра – казао је он.
Мустур је мишљења да је иницијатива за прелазак обалног подручја у ингеренције локалних управа једини прави начин да се ови проблеми ријеше.
Nije pitanje u šta ćete proglasiti Plavu špilju, već kako ćete sprovesti zaštitu. Kojekakvi proglasi je neće nimalo zaštititi. To su samo mrtvo slovo na papiru. I Crna Gora je bila proglašena u ekološku državu. Šta i koliko je ostalo od toga?
Super inicijativa. Da li pored ovog moze da se utice i na zvucno zagadjenje?
Vjerujem da bilo kojem vlasniku apartmana ili privatne kuce na 200 metara od magistrale Akrapovich auspusi na motorima predstavljaju „nocnu“ moru, bilo da zele da odmore preko dana ili uvece. Incijativu za zabranu uvoza, ugradnje ili voznje motora i drugih vozila sa ovim auspusima treba pokrenuti i na drzavnom nivou.
Kraj Plave špilje treba tokom turističke sezone postaviti splav sa policijskom stanicom i biletarnicom.