ДОКЛЕСТИЋ: ВОДОВОД ИЗДРЖАВА УПРКОС „УДАРИМА“ НА СИСТЕМ

Градски систем водоснабдијевања располаже са око 550 литара воде у секунди, за око 90.000 потрошача, колико их према рачуници предузећа Водовод и канализација, користи воду у шпицу туристичке сезоне.

Према ријечима директорице ДОО Водовод и канализација Херцег Нови, Оливере Доклестић, у просјеку дневно поправе и 15 кварова на водоводној мрежи. До искључења воде појединим потрошачима долазило је због кварова,  посебено, онима који се снабдијевају са резервоара Поди.  

– Снабдијевање водом  је стабилно на подручју Општине Херцег Нови. Рачунамо да је у Херцег Новом дневно између 80 и 90 хиљада потрошача, од чега је 33.000 домаћих и остало  су гости. Те бројке се не слажу са званичном евиденцијом туристичке организације, а то знамо на основу пораста потрошње, на основу онога што региструјемо на нашим водомјерима и која количина притиче у наш систем. Свакодневно са Плата у градски систем улази до 430 литара воде у секунди. Око 120 литара воде се константно црпи из локалног Водоизворишта Опачица у Зеленици, казала је  Доклестић.

Највећа потрошња воде се биљежи  ујутро од 8 до 10 и увече од 18 до 22 часа.

– Тада су и највећи удари на систем, највећа потражња за водом. Све издржавамо. Покривене су све зоне снабдијевања водом. Нарочито, контролишемо  рубне дијелове система, гдје је гравитационо снабдијевање или оног дијела, из потисних наших објеката, пумпних станица, хидрофорских дијелова. Некада се деси смањење притиска, као што је било између Каменара и Бијеле. Сада је под контролом та дионица цјевовода. Имамо тачке са редовним мјерним мјестима. У Бијелој увијек држимо притисак под контролом, да би задовољили потребе снабдијевања у височијим зонама Бијеле и Каменара, објаснила је Доклестић.

Већ дуже вријеме преовладава сушни период што изискује намјенску потрошњу воде, поготво, у појединим туристичким зонама, гдје је потрошња увећана и четири пута:

 -Сушни период нам из моралних обавеза, намеће потребу да апелујемо на грађане и веће потрошаче да се смањи непотребна потрошња. Да буде рационално, да се мање користи вода из система за полијевање зелених површина. Да се у базенима користи рециркулација, а  што мање да се користи вода из градског система. Имамо 200 базена за пливање  на подручју Херцег Новог, па се увијек може десити да се испразне и поново пуне. Имамо хотеле са неких 9.600 лежаја. Добили смо и нове хотеле у Кумбору, комплекс Портонови, са хотелом  One and Only, два хотела Ibero stаr  у Бијелој и то је све прича која говори о пoтрошњи воде. Имамо и пуно мањих хотела, које  имамо у  евиденцији. Сваки хотел по лежају и човјеку троши више воде него чланови  домаћинства. Морамо бити спремни да ће овај сушни период да потраје и неопходно је да размишљамо, како  је вода исцрпан ресурс и да је неопходно да је  рационалније користимо, упозорила је директорица Водовода Оливера Доклестић.

 Она објашњава да је према количинама воде, која улази у систем и по потрошњи – љетња сезона 2021, судећи по броју гостију и интезитету, слична  2019. години, а по свим показатељима треба очекивати да ће август бити јачи од те рекордне сезоне. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here