Dobri rezultati Granične policije u suzbijanju prekograničnog kriminala

Гранични прелаз Дебели бријег

Prioritet rada Granične policije je spriječavanje svih oblika prekograničnog kriminala, a u posljednjem periodu najizraženije je krijumčarenje ljudi.

Na povećanje krijumčarenja ljudi preko graničnih prelaza u Crnoj Gori, posebno ka Evropskoj Uniji, značajano utiče i migraciona kriza, koja nije zaobišla ni našu državu, potvrdio je za RTHN komandir Granične policije Herceg Novi Dragan Kontić:

Dragan Kontić, komandir Granične policije Herceg Novi

– Taj dio je od izuzetnog značaja. Ono što su prioriteti rada ne samo Granične policije, nego i kompletne policijske službe, jeste suzbijanje prekorganičnog kriminala, svih oblika, počev od šverca cigareta, narkotika. Ono što je dosta izraženo u zadnjem periodu je krijumčarenje ljudi. Svjedoci smo  u zadnjem periodu da u regionu imamo izraženu tu migracionu krizu i puno nekih lica iz zemalja, gdje su socijalni statusi loši ili su ugroženi po drugom osnovu ili iz nekih ratnih i drugih opcija pokušavaju da preko balkanskih teritorija pređu u zemlje Evropske Unije, naveo je Kontić.

On upozorava da se u segmentu prekograničnog kriminala, veliki dio  odnosi  na krijumčarenje ljudi:

– Mi smo u prethodnom periodu kao granična služba i samostalno preuzeli, da se bavimo istragama svih vidova graničnog kriminala. U prethodnom periodu smo kroz kontrolne mehanizme na graničnim prelazima otkrivali te slučajeve i ustupali organizacionim jedinicama u unutrašnjosti, koje su dalje išle u procedure i podnošenje odgovarajućih prijava prema tužilaštvu. Sad smo istragu prekograničnog kriminala počeli da radimo u Graničnoj policiji i možemo reći da je to dosta korektno za sam početak tih aktivnosti, objašnjava Kontić.

U periodu od kada su preuzeli istrage u slučajevima prekograničnog kriminala, postignuti su i značajni rezultati tih aktivnosti:

– Dominantni su rezultati tih otkrivanja upravo, što se tiče krijumčarenja ljudi. Po krivičnom zakoniku, to je definisano kao krivično djelo nedozvoljeni prelazak i krijumčarenje kada neka lica uz novčanu nadoknadu pokušavaju da prokrijumčare druga lica preko naše teritorije. U ovom periodu samo tokom septembra, imali smo četiri takva slučaja, što smo procesuirali prema nadležnom tužilaštvu. Riječ je o državljaninu Turske, u jednom slučaju našem državljaninu, te državljaninu Srbije i jednom sa Kosova. Krijumčareni su državljani Turske i u ova zadnja dva slučaja krijumčareno je šest državljana Uzbekistana, navodi Kontić.

On ocjenjuje da se slučajevi krijumčarenja ljudima ne prati samo u pograničnim oblastima, već i u dubini teritorije naše države:

– To su pojave koje se uočavaju kroz naš operativni dio i ne samo na graničnim prelazima, nego se prati i kroz nadzor državne granice na kopnu. Obično, sva ta lica pokušavaju da pređu ilagalno van zone, koja je predviđena za prelazak. Onda naše patrolne službe koje su u graničnom prostoru, uz elektronski nadzor,  riješavaju ilegalne slučajeve.

Dobra je komunikacija sa kolegama iz Republike Hrvatske. Dominantne aktivnosti ovih lica, odnose se prema Hrvatskoj, s obzirom da je riječ o prvoj zemlji Evropske Unije, i to je neka tačka gdje žele da pređu, da bi kasnije mogli da nastave kretanje prema drugim zemljama i destinacijama koje su odredili. Međutim, manje je izražena ilegalna migracija prema Bosni i Hercegovini, gdje postoje pojedinačni slučajevi, ukazuje Kontić.

Pripadnici Granične policije su u prethodnom periodu registrovali i osam slučajeva falsifikovanih dokumenata, čiji su najčešće korisnici državljani zemalja Evroazijskog prostora.

– U našim okolnostima dominantno su državljani Turske i sa područja Kosova, koji korišćenjem tih lažnih dokumenata pokušavaju da se domognu zemalja EU, što se značajno suzbija  u okvirima nadležnosti Granične policije. Može se reći da to radimo korektno, ocijenio je Kontić.

On podsjeća da je Hrvatska u Šengen zoni od ove godine, što je pooštrilo procedure. Dobrim komunikacijama sa kolegama iz okruženja i zajedničekim aktivnostima postižu se značajni rezultati, s obzirom da granična bezbjednost mora biti ista za sve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here