DIGITALIZOVANA NAUČNA GRAĐA U GRADSKOJ BIBLIOTECI

"Горски вијенац", прво издање, Беч 1847. година

Epidemiološke mjere ublažene su u većini opština u Crnoj Gori, pa članovi biblioteka ponovo imaju mogućnost iznajmljivanja knjiga. Gradska biblioteka Herceg Novi sa članovima radnim danima radi dvokratno, prije podne od 8 do 14, poslije podne od 16 do 19 sati, a subotom od 8 do podne.

Djelatnost hercegnovske biblioteke temelji se na IFLA/UNESKO-vom Manifestu, prema kojem javna biblioteka treba da bude suštinski elemenat svake dugoročne strategije u oblasti kulture.

Prateći savremene trendove u biblioteci je digitalizovan veliki broj naučnih naslova i publikacija, dostupnih preko sajta www.bibliotekahercegnovi.co.me, priča za RTHN v.d. direktor Gradske biblioteke i čitaonice Miloš Radulović.

– Mislim da je to posebno interesantno i značajno za ljude koji se bave istraživačkim radom, a posebno one koje interesuje istorija Boke. Dostupni su svi brojevi zbornika „Boka“, zatim neki naslovi stare i rijetke knjige. Na našem sajtu načazi se digitalizovano prvo izdanje „Gorskog vijenca“ iz 1847. godine, štampano u Beču – kazao je on.

Pored toga, digitalizovani su značajni naslovi iz legata dr Dušana Petkovića, zavičajne zbirke, mogorafske publikacije, časopisi poput „Srpskog magazina“, „Glasnik Narodnog univerziteta“, „Boka: veliki ilustrovani kalendar”.

– Posebno bih naglasio bokeljsku periodiku, tu zaista posjedujemo vrlo reprezentativan opus. Imamo prvi list koji je izlazio u Boki “Glasnik za opće interese Bokelja 1908-1909.”, zatim list “Sloboda”, koji su naši zemljaci izdavali u Americi – navodi Radulović.

Na sajtu Biblioteke dostupni su i komplentni šematizmi od 1874. do 1912. godine tadašnje Eparhije bokokotorske. Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava, koji se svake godine obilježava 23. aprila, Gradska biblioteka Herceg Novi poklanja svim sugrađanima besplatno učlanjenje ili produženje članarine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here