Сваке друге суботе у септембру обиљежава се Свјетски дан прве помоћи, како би се указало на значај ове програмске активности, саопштено је из Црвеног крста Црне Горе.
Овогодишњи Свјетски дан прве помоћи – 11. септембар намијењен је дјеци и младима, просвјетним радницима и родитељима ученика.
Циљ је да дјеца и млади науче да препознају хазарде, односно критичне ситуације, да спроведу превентивне активности како не би дошло до инцидентних ситуација, или да у супротном правовремену реагују. Циљна група су и просвјетни радници, јер они кроз установљен однос повјерења са дјецом могу боље да мотивишу и укажу на значај прве помоћи и важност њеног пружања. Више од 90% живота буде спасено управо правовременом реакцијом грађана. Трећа циљна група су родитељи, јер усљед пандемије Ковид-19 они имају кључну улогу, да у кругу породице, објасне дјеци како да превентивно дјелују.
Годишње скоро милион дјеце изгуби живот у саобраћајним несрећама, пожарима и утапању. Само у саобраћајним несрећама сваке године настрада 45 000 дјеце узраста од 10 до 19 година, што значи дневно њих 718. Алармантан је и податак да чак 4 500 малишана изгуби живот усљед тровања, што је у просјеку 123 дјетета дневно.
Пружање прве помоћ може свако да научи, јер она треба и мора да буде доступна свима. Сваке године више од 20 милиона људи у свијету научи основе прве помоћи и надамо се да ће се тај број из године у годину увећавати – сматрају у Црвеном крсту Црне Горе.
У Црној Гори годишње кроз обуке за запослене у радним организацијама, предавањима у вртићима, основним школама и факултетима, обукама за спасиоце на води, такмичењима на локалном и националном нивоу, са основама прве помоћи буде упознато око 10 000 становника.
Посљедње двије године тај број је смањен, усљед пандемије и немогућности да се организују масовна окупљања и такмичења. Тако ће и овогодишњи Свјетски дан прве помоћи усљед пандемије Цовид-19, првенствено бити обиљежен кроз припрему материјала за дјецу у школама, који су доступни на линковима: