Dan žena – simbol borbe za ravnopravnost i poštovanje

Danas se obilježava 8. mart, istorijiski važan datum kada se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća žena.

Međunarodni dan žena proistekao je iz radničkog pokreta, a Ujedinjene nacije su ga priznale 1975. kao događaj koji se obilježava na godišnjem nivou. Nastao je kao dan sećanja na borbu za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.

8. marta 1857. godine tekstilne radnice u Njujorku protestovale su zbog loših radnih uslova i niskih plata. Demonstracije je rastjerala policija, da bi žene dva mjeseca kasnije osnovale sindikat. Protesti su se nastavljali  i narednih godina svakog 8. marta , a najpoznatiji bio je 1908. godine kada je 15 000 žena marširalo kroz Njujork tražeči kraće radno vrijeme, bolje plate i pravo glasa. Prva međunarodna ženska konferencija  održana 1910. u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale koja je ustanovila “Međunarodni dan žena” na predlog slavne njemačke socijalistkinje  Klare Cetkin. Prvo oblježavanje praznika bilo je 8. marta 1911. u Austriji, Njemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj.

Međunarodni dan žena uskoro je počeo da se povezuje sa socijalističkim zemljama. Nakon Oktobarske revolucije, zahvaljujući feminstkinji Aleksandri Kolontai, Osmi mart je postao državni praznik u SSSR-u kojim je obilježavano “herojstvo radnica”. Tu praksu prihvatile su i ostale socijalističke države, pa je i u Jugoslaviji, koja je ženama dala opšte pravo glasa 1945. godine, ovo bio veliki praznik. Države na Zapadu zbog toga su dugo izbjegavale prihvatanje Dana žena. Feministkinje su ponovo počele da ga slave šezdesetih godina prošlog vijeka, a Ujedinjene nacije su zvanično 8. mart proglasile Međunarodnim danom žena 1975. godine.

Vjerujemo da svaka žena voli da dobije cvijeće, ali Osmi mart nije samo karanfil, ni buket cvijeća, ni poklon… Nije ono u šta se pretvorio – u praznik masovne kulture kupovanja.  8. mart je  dan borbe za ravnopravnost koja još uvijek traje, jer su, i pored osvojenih prava, žene i dalje neravnopravne u odnosu na muškarce… Imaju manje plate, rade lošije plaćene poslove, manje su zastupljene u politici, na mjestima gdje se donose odluke, a godinama unazad tema kojom se stalno bavimo  u Crnoj Gori je borba protiv nasilja u porodici.

Srećan vam praznik drage žene, primajte cvijeće i poklone, uživajte u pažnji, ali ne zaboravite da 8. mart ima mnogo veće i dublje značenje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here