CZIP I WHO SEE U ZAJEDNIČKOJ BORBI PROTIV KRIVOLOVA

Krivolov je jedan od najvećih problema sa kojim se suočava divlji svijet, a među njima svakako i ptice. Prema procjenama Birdlife International-a u oblasti Mediterana godišnje strada oko 25 miliona ptica. To govori o nevjerovatnim razmjerama uticaja ovih ilegalnih aktivnosti na biodiverzitet.

Crveni alarm u oblasti lovstva prisutan je godinama unazad, a krajnje vrijeme da se nešto preduzme već odavno je tu. Sve češća pojava krivolova bio je motiv za zajedničku saradnju Centra za zaštitu i proučavanje ptica i muzičke klape Who See, kako bi ovaj problem predstavili svim građanima Crne Gore, na jedan malo drugačiji način, kroz spoj muzike, umjetnosti i zaštite prirode.

Kako je saopšteno iz CZIP-a, numera „Krivolov“, kroz perspektivu krivolovca Luke i ptice prepelice, ukazuje na to da je upotreba nedozvoljenih sredstava za lov, poput vabilica, mreža i drugih različitih mamaca, krivično djelo, te da su svi građani dužni da ove aktivnosti prijave i na taj način doprinesu zaštiti biodiverziteta i prirodi koje je naše najveće bogatstvo.

Deda (Dedduh) iz Who See sastava rekao je da je CZIP u njima našao pravog partnera.

– Zadovoljstvo je raditi sa onima koji misle dobro svima, sa ljudima koji znaju da čuvaju floru i faunu, koji daju sve od sebe da uspiju u namjeri. Centar za zaštitu i proučavanje ptica je u nama spoznao pravog partnera za kampanju o krivolovu. Mi smo se, nadam se, odužili kvalitetom kojim baratamo, a to su zasigurno stihovi, bitovi, audio i video produkcija. Sve nam je to u malom prstu – izjavio je on.

Privremena zabrana lova na 5 godina, na kojoj insistiraju u Centru za zaštitu i proučavanje ptica, jedini je način da se omogući dovoljno vremena za sprovođenje efikasne zakonodavne i institucionalne reforme lovstva, kao i revizije liste zaštićenih vrsta i trajanja lovnih sezona.

U prilog tome govore nedavni slučaj svirepog ubistva mečke u Beranama, a prethodnih godina javnost su šokirali prizori obezglavljenog medveda koji je vožen na haubi po ulicama Podgorice, zatim ubijeni medvjed u kanjonu Tare, medvjed ubijen u Maloj rijeci, dva ubijena bjeloglava supa sa satelitskim transmiterima iz Hrvatske (Perun i Fojiška), pelikani i velike ušare kao i druge grabljivice koje su stradale od posljedica ranjavanja, nedavni slučajevi krivolova srndaća na Pivi i Goliji.

Kampanju protiv krivolova podržali su dugogodišnji partneri CZIP-a, organizacija EuroNatur kao i tržni centar Delta Siti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here