Predstavnici Samostalnog sindikata pomoraca i dokera Crne Gore učestvovali su na Kongresu Međunarodne transportne federacije (ITF-a), koji je nedavno održan u Maroku, na kojem su zabilježeni i određeni pomaci u regulisanju statusa pomoraca.
Samostalni sindikat pomoraca i dokera Crne Gore zalaže se za angažovanje, zapošljavanje, poboljšanja uslova života i rada pomoraca, koji plove na brodovima pod stranim zastavama. U tom smislu na Kongresu u Marakešu podnijeli su amandmane na tri rezolucije, kazao je za RTHN predsjednik Samostalnog sindikata pomoraca i dokera Crne Gore Agim Mila:
– Bilo je nekoliko predloga rezolucija. Mi smo podnijeli amandmane, koji su se odnosili na rezolucije za mlade, za centralnu i istočnu Evropu. Najvažniji amandman se odnosio na rezoluciju o pomorcima. S obzirom na ograničeno vrijeme, koje je bilo određeno za sekciju o pomorcima na Kongresu, na kojem je učestvovalo preko 2 000 delegata iz svijeta transporta, o amandmanima se nije raspravljalo. Povukli smo amandmane. Odlučeno je da se rasprava odgodi za naredne godišnje sastanke pomoraca i dokera, kako bi se riješio njihov status, naveo je Mila.
Drugi dio amandmana o pomorcima odnosio se na podatke, koje traži Samostalni sindikat pomoraca i dokera da im obezbijedi ITF:
– Naš sindikat traži da sindikati zemalja, koji obezbijeđuju radnu snagu, imaju pristup podacima ITF-a (Međunarodne transportne federacije) o brodovima i ugovorima koji se odnose, konkretno, u našem slučaju, na crnogorske pomorce. Riječ je o veoma osjetljivoj temi, jer unutar ITF-a, postoji prikriveni sukob između sindikata zemalja, odakle dolaze vlasnici brodova i sindikata iz zemalja, koje obezbjeđuju radnu snagu, objašnjava Mila.
Na Kongresu u Marakešu je napravljen i izvjesni pomak, koji se odnosi na status pomoraca;
– Imamo pomak u tome što je na Kongresu usvojen dokument Marakeš polisa (Marrakech Policy). Riječ je o ažuriranoj prethodnoj verziji Meksiko Siti polisa i predstavlja standard koji će ITF nametnuti brodarima, kada se radi o uslovima života i rada na brodu. Takođe, je došlo do pomjeranja između ovih sindikata iz zemalja, odakle je brodar i sindikata koji dolaze iz država, koje obezbjeđuju radnu snagu. Vrijeme će pokazati da li je ovaj pomak dovoljan, da se stvarno riješi status i jednaka pravila za sve pomorce i radnike u transportu, ocjenjuje Mila.
U saradnji sa Ministarstvom pomorstva će nastojati da ubrzano rade na uspostavljanju registra pomoraca:
– Mi ćemo našu pažnju fokusirati na resorno ministarstvo i zahtijevati da ubrzano rade na uspostavljanju registra, iz kojeg ćemo moći da izvučemo koliko imamo aktivnih pomoraca, jer trenutno imamo opšti registar, koji nije toliko upotrebljiv u kreiranju javnih politika u ovoj oblasti, smatra Mila.
On napominje da je prema informacijama iz Lučke kapetanije, u Crnoj Gori trenutno registrovano oko 7 000 pomoraca, ali ne znaju koliko je i stvarno aktivnih pomoraca, što je i ključno u cijeloj priči.