Након што је Уставни суд 8. октобра усвојио иницијативу Заједнице општина Црне Горе (ЗОЦГ) и укинуо спорне одредбе Гранског колективног уговора (ГКУ) за стамбено-комуналну дјелатност, овај акт се више не може примјењивати у општинским комуналним предузећима, наводе из Заједнице општина Црне Горе.
– Ако су привредна друштва непосредно примјењивала оспорени ГКУ, од дана објављивња одлуке Уставног суда ЦГ у „Службеном листу ЦГ“ више га неће примјењивати, а следећу зараду запосленима обрачунаће према Општем колективном уговору. Постоји и легитимна могућност да се без одлагања приступи закључивању колективног уговора код послодавца, гдје су уговорне стране надлежни орган послодавца и репрезентативна организација синдиката. Ту је и могућност закључивања гранског колективног уговора у складу са законом и то између репрезентативне организације синдиката и оснивача, што би значило свих 25 општина. У другом случају, ако су нека привредна друштва већ донијела колективни уговор код послодавца на основу оспореног ГКУ, тај колективни уговор је у примјени све док се не стави ван снаге и приступи уређивању питања зарада на један од начина наведених у првом случају – саопштила је генерална секретарка ЗОЦГ Мишела Манојловић.
Заједница општина је, да подсјетимо, крајем 2023. године поднијела Уставном суду Црне Горе иницијативу за оцјену уставности и законитости Гранског колективног уговора за стамбено-комуналну дјелатност, у којој је навела да је потписивањем ГКУ Влада преузела надлежност која јој не припада, односно уредила материју у области локалне самоуправе, што је супротоно Уставу, Закону о локалној самоуправи и Европској повељи о локалној самоуправи.
Овим ГКУ утврђени су нови коефицијенти за зараде запослених у привредним друштвима која пружају стамбено-комуналне услуге, а чији је оснивач општина, на основу чега су оне значајно порасле у комплетној комуналној привреди, што се негативно одразило на одрживост привредних друштава.