Od početka pandemije kovida zabilježeno je 30% više prijavljenih slučajeva nasilja nad ženama, što ukazuje da žrtve sve više traže pomoć institucija sistema, odnosno da njihovo povjerenje polako raste.
U Crnoj Gori, koja je u teoriji dosta napredovala do domenu zakona, problem predstvaljaju slaba kaznena politika, kontrola nasilja, ali i nedostatak empatije i senzibilnosti kod osoba koje rade sa žrtvama, mišljenja je Sanja Crnić predsjednica NVO Ksena, organizacije koja nudi psiho-socijalnu i pravnu podršku osobama sa iskustvom nasilja.
– Zašto senzibilnost ne postoji? Da li je ta nesenzibilnost ukorjenjena u našem mentalitetu? Da li se sa tim susrećemo upravo zbog toga što nismo razvili taj sistem osjećajnosti prema žrtvi? Da li je potrebno još vremena ili kaskamo na ličnom nivou? – pita se ona.
Crnić objašnjava da nije dovoljno imati samo dobre zakone, već je potrebno organizovati veći broj obuka.
– Pored dobrih zakona, struka nije adekvatno odgovorila, a trebalo bi da su u sistem više uključeni psiholozi i psihijatri, da oni objasne uzrok nasilništva. Ako je nasilje prisuto, šta je uzrok? Alkoholizam i narkomanija su okidači. Šta akumulira toliki naboj u jednom čovjeku, da bi on u svojoj kući i porodici, koju treba da njeguje, bio nasilnik? – ističe ona.
Odgovor na ovaj problem predstavlja liječenje nasilnika, navodi Crnić. Jer novčane i zatvorske kazne u većini slučajeva neće promijeniti svijest osuđenog. Neophodno je analizom uvrditi uzrok i akdekvatnom terapijom liječiti nasilnu osobu.
U cilju poboljšanja cjelokupne situacije NVO Ksena sprovodi nekoliko međunarodnih projekata, među kojima su trenutno aktuelni „Sea Network“ – povezivanje aktivista od Herceg Novog do Ulcinja, u okviru Regionalnog programa Implementacija normi i mijenjane stavova, u saradnji sa UNDP-om i UNvomen, a uz podršku Evropske unije i „Monitoring rada pravosudnog sistema u spriječavanja porodičnog nasilja“ u partnerstvu sa Fondacijom „Fridrih Ebert“, Centrom za zaštitu i proučavanje ptica i Politikon mrežom, takođe uz podršku EU.
NVO Ksena žrtvama nasilja pruža usluge pravnog savjetovanja i osobe od povjerenja. Broj korisnika koji je koristio usluge ove organizaije tokom prošle godine je 46, a pruženo je čak 1306 usluga i ostvareno preko 1400 radnih volonterskih sati, informisala je Crnić.