CEZAP: ZAKONIMA I MJERAMA OGRANIČITI RAST CIJENA

Usvajanjem smjernica Ujedinjenih nacija 15. marta 1983. godine, potrošačka prava su podignuta na položaj međunarodnog priznanja i legitimiteta, jednako priznata od razvijenih i zemalja u razvoju.

Obilježavajući Svjetski dan zaštite potrošača, ove godine su Potrošačka internacionala i njene članice kao globalno relevantnu temu apopstrofirale Fer digitalne finansijske usluge.

Željko Tomović iz Centra za zaštitu potrošača ističe da, osim mnogih prednosti onlajn bankarstva,  postoje i razne opasnosti, te da je neophodna edukacija potrošača u toj oblasti.

-Pored brojnih benefita koje su potrošači uočili koristeći sve više onlajn bankarstvo tokom pandemije koronavirusa,  ipak postoje određene opasnosti na koje ovom prilikom želimo da ukažemo. Pored internet prevara, to su opasnosti koje proizilaze iz nedostatka digitalne i finansijske pismenosti, gdje je potrebno više doprinjeti edukaciji potrošača u tom smislu kako bi mogli da budu zaista konkurentniji akteri na finansijskom tržištu.

I protekle godine potrošači su se najviše žalili na probleme u ostvarivanju prava po osnovu saobraznosti i garancije, ali je mogo primjedbi i iz oblasti javnih usluga, naročito snabdijevanja električnom energijom.

-Kao i prethodnih godina, i to je mogu reći jedan tred, potrošači se žale na probleme u ostvarivanju prava po osnovu saobraznosti i garancije kod proizvoda, najčešće tehnike, ali i drugih proizvoda i roba kao što su odjeća, obuća i tako dalje. Tu poseban problem zapravo predstavlja dokazivanje da li ste vi kao potrošač doprinijeli određenom oštećenju, odnosno nedostatku na proizvodu, ili je to pak nešto što postoji, što je odlika samog proizvoda, da on ima taj nedostatak za koji je odgovoran trgovac.

Potrošači su se dosta žalili i na probleme u ostvarivanju prava iz oblasti javnih usluga što se najviše odnosi na snabdijevanje električnom energijom. Pored problema u dostupnosti, jedan od najčešćih prigovora koje gotovo svakodenevno dobijamo od potrošača u tom smislu jeste da Elektroprivreda prenebregava svoju zakonsku obavezu da ne smije uslovljavati snabdijevanje električnom energijom plaćanjem dugova koji su stariji od dvije godine. Nažalost, takva praksa i dalje postoji i mi i ovom prilikom i na ovaj dan, kao što to radimo konstantno, upozoravamo da se to ne čini, da se jednostavno poštuje zakon, odnosno konkretko taj član 41.

Iako su poskupljenja uslovljena krizom i promjenama u globalnoj ekonimiji, u Centru za zaštitu potrošača se nadaju da trgovci ne zloupotrebljavaju slobodu tržišta, i ističu da država može naći mehanizme da interveniše.

-To je zaista zabrinjavajući trend koji se nažalost nastavlja. Međutim, u Crnoj Gori je slobodno formiranje cijena, slobodno je tržište i za jednu uvozno orjentisanu ekonomiju kao što je naša, sve te fluktuacije na tržištu koje su prouzrokovane raznim krizama, poput rata u Ukrajini ili pandemije koronavirusa i inflacije na globalnom tržištu, se reflektuju i na naše. Ja se samo nadam da trgovci ne zloupotrebljavaju takve negativne trendove u globalnoj ekonomiji i da ne povećavaju cijene više nego što bi trebalo, ili bolje rečeno – više nego što je to opravdano.

Sa druge strane apelujem na donosioce odluka, na Vladu i Skupštinu, da donesu zakone i mjere kojima će se ograničiti rast cijena. Kada je u pitanju gorivo smanjiti akcize, ili kada su u pitanju osnovne životne namirnice trebalo bi da bude donesen zakon o ograničavanju tih cijena. To su mjere koje su dobre, stvara se jedan mehanizam kojim se može reagovati na ovakve krize. Mi smo oduvijek i govorili da, uprkos tom slobodnom tržištu, država može naći mehanizme da interveniše u ovakvim krizama, poručio je Tomović.

Kako bi doprinio efikasnijem rješavanju problema u Crnoj Gori, Centar za zaštitu potrošača planira realizaciju odgovarajućih projekata sa fokusom na fer finansijske usluge, koji će omogućiti potrošačima da bolje upravljaju svojim finansijama, kako u digitalnom, tako i u tradicionalnom bankarstvu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here