U akciji udomljavanja pasa iz hercegnovskog azila, koja je održana danas na Trgu Nikole Đurkovića, svoj dom su našla tri psića, dok će još jedan biti narednih dana u pansionu a potom putovati za Sloveniju gdje ga čeka nova porodica. Takođe, udomljen je i jedan psić koji nije bio na druženju na trgu, već je svoje vlasnike sačekao u azilu.
Pod sloganom „Udomi, ne kupuj“, volonteri i Azil za napuštene pse u našem gradu, bili su prinuđeni da pokrenu akciju zbog povećanja broja napuštenih štenaca i opterećenja kapaciteta azila, ističe volonterka Bojana.
-Zbog neodgovornih vlasnika, sve češće nailazimo na nova legla štenaca koja su napuštena, u različitim dijelovima grada. Zbog toga smo morali organizovati akciju. Zahvaljujemo se Opštini Herceg Novi za poklone koje su pripremili vlasnicima koji danas udome psa, kazala je Bojana.
Kapaciteti azila su preopterećeni, a predstoji najhladnije godišnje doba, kazao je za RTHN upravnik Dašo Đurđević.
-U azilu je planirano da ima mjesta za 80 – 90 pasa, a sada ih već imamo 105. Ide zima, nemamo uslova za toliki broj pasa. Apelujemo na građane da dođu i udome pse kako bismo lakše prebrodili zimu i zaštitili ih.
Kako je kazao, svakodnevno prima pozive građana koji se žale da nemaju gdje sa psima ili prijavljuju da ih je neko ostavio na ulici.
-U ovom periodu pojavio se veliki broj štenaca. Riječ je o neodgovornim vlasnicima, a potenciramo suprotno. Dakle, ako vlasnik ima ženku, a zna da neće imati uslova da zadrži ili obezbjedi smještaj njenim štencima, preporučujemo da je sterilišu. Tako će pomoći i nama i njima. Iznenađen sam kako se ljudi ponašaju prema psima, ostavljaju štence na svakom ćošku.
Kapacitet azila je proširen prije dva mjeseca za 15 mjesta, ali to je i dalje malo, kazao je Đurđević.
-Za ovu godinu to je sve što se tiče proširenja. Sredstva koja dobijamo od Opštine su mala, a troškovi azila veliki. U velikom smo problemu po tom pitanju, kazao je Đurđević.
Najvjernijeg drugara, građani mogu udomiti svakodnevno, nisu potrebne posebne akcije kako bi nekome od njih pružili dom. Volonteri su ranije pozvali građane da donesu staru ćebad, doniraju hranu ili novac i na taj način pomognu da se obezbjede bolji uslovi za opstanak napuštenih pasa u azilu.