ČAĐENOVIĆ: DRŽAVA IMA MODALITETE ZA RJEŠAVANJE STATUSA BOLNICE, NIJE REALNO NJENO IZMJEŠTANJE

Za tekuće poslovanje i opstanak bolnice u Meljinama Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo finansija i socijalnog staranja je obezbjedilo sredstva, dok je za prelazak bolnice u državno vlasništvo i u sistem javnog zdravstva potrebno između 10 i 12 miliona eura, što je takođe jedan od modaliteta koji razmatraju u nadležnom ministarstvu, kazao je Veljo Čađenović, državni sekretar Ministarstva zdravlja gostujući u emisiji „ U četiri oka“ RTHN urednice Nine Alorić.

Zaključkom Vlade, obezbijeđeno je više od 700 000 eura koje će uskoro biti operativno, kazao je Čađenović.

– Za tekuće potrebe bolnice i njen rad nema problema, nego tražimo model kako da bolnicu vratimo u javno zdravstvo. Stečajni upravnik ima garancije Ministarstava finansija i zdravlja da ćemo da uplatimo nedostajuća sredstva, Ministarstvo finansija je raspoloženo da to uradi. Svakodnevno imamo razgovore sa finansijama, stečajnim upravnikom, sa dr Elez i predsjednikom Opštine Stevanom Katićem i stvaramo ambijent da se trajno riješi problem. Sledeće nedelje biće uplaćeno par stotina hiljada eura, kako bi se izmirile neke obaveze, a Fond je već uplatio dio novca. Ide se u tom pravcu da bolnica opstane, kazao je Čađenović.

Situacija u kojoj se nalazi ova ustanova je složena, sudski postupci se vode na nekoliko adresa, pa čak i u inostranstvu. Na stolu su različiti modaliteti kojim bi se rješio status bolnice, objasnio je Čađenović.

-Imamo mogućnost po zakonu da bolnicu uzmemo u zakup, možemo i da otkupimo dug i nisu u pitanju prevelika sredstva. Riječ je o iznosu od 10 do 12 miliona evra, što i jeste i nije malo, ali 80 % tih sredstava bi se vratilo u budžet. Ponavljam, nije problem tekuće poslovanje nego naći trajno rješenje – da se ne bi širio strah, da se ne bi protestovalo, da se ne bi širile glasine. Razumijem strah građana, ova bolnica ima tradiciju, kvalitet, i premda su rekli da je puno tri bolnice od Herceg Novog do Kotora, ja kažem da nije jer ako nije puno ovoliko kafića i kladionica, nije ni bolnica koje su presudno važne za živote građana.

Kako je istakao, 1. februara biće održan sastanak svih relevantnik ministarstava i institucija po pitanju bolnice Meljine, a naći trajno rješenje je imperativ. On pojašnjava da im nikada nije bilo u planu da zatvore bilo koju bolnicu ali i priznaje da ih je dopis stečajnog upravnika trgnuo da energičnije djeluju po pitanju bolnice Meljine.

-Od kada smo došli na ove pozicije, naš cilj je da zdravstvo, koje je bilo u lošem stanju, unaprijedimo. Plan je bio skrining bolnica i domova zdravlja kako bismo vidjeli gdje su slabe tačke, kako bismo stvorili bolje uslove i zdravstvenu zaštitu koju građani zaslužuju. Došli smo da otvaramo a ne da zatvarmo zdravstvene ustanove. Nije nam ni u jednom trenutku bilo na pameti da se zatvori bolnicu u Meljinama. Ali je sporan pravni proces i to što je privatizovana i ostavljena na milost i nemilost, ne znam kome. Mi smo odreagovali, radimo, kršimo u jednu ruku Zakon jer ulažemo u nju. Ali zbog toga što smo je prepoznali kao važnu, bavimo se njom.

Čađenović nije želio da komentariše zahtjev vlasnika Atlas grupe Duško Knežević za odštetom niti arbitražom, jer kako kaže, to je predmet VDT, te da traže rješenje ne miješajući se u tok pravnih procesa. Zaključuje da bolnica u Meljinama nije prva loša privatizacija ni u Herceg Novom niti u Crnoj Gori.

NIJE OPCIJA IZMJEŠTANJE I GRADNJA NOVE BOLNICE

Nije lako izgraditi novu bolnicu i to nije opcija za Herceg Novi.

-Nije realno da se gradi nova bolnica u Herceg Novom, imamo način da se postojeća revitalizuje, da funkcioniše i da se vrati u državno vlasništvo. Nije lako izgraditi bolnicu, a prva koja se bude gradila u Crnoj Gori biće ona u Pljevljima za koju su sredstva obezbijeđena iz IPA fondova i u toku je izrada idejnog rješenja. Kada je riječ o bolnici u Meljinama, kada je izvadimo iz dugova i povratimo u javno zdravstvo, onda ćemo govoriti o rekonstrukciji određenih blokova, kazao je Čađenović.

Nije isključio da se osavremenjavanje desi u narednom periodu.

INSTITUT „DR SIMO MILOŠEVIĆ“ – U TOKU PREGOVORI DA DRŽAVA OTKUPI DUG

Premda je Institut „Dr Simo Milošević“ u vlasništvu države 51%, a 49% pripada privatnim vlasnicima, država pregovara kako bi otkupila dug koji ova zdravstvena ustanova ima po presudi Privrednog suda Srbije.

-Ta presuda je izvršna i Privredni sud Crne Gore je to priznao. Glavni dug je oko 3 miliona eura, a sa kamatama je oko 8 miliona. U toku su pregovori da država otkupi dug. I menadžment Instituta je već stupio u kontakt sa povjeriocem iz Srbije, već vodimo razgovore da nađemo koja je to cifra kako bismo problem riješili. Tu se sada uključila i zaštitnica imovinskih interesa Crne Gore, a bila je isključena oko postupka u vezi sa dugom. Lakša je situacija oko Instituta i to ćemo jeftinije riješiti nego kada je bolnica u pitanju. Očekujem da ćemo tokom ove godine očistiti dugove Instituta i tada će on lakše funkcionisati, kazao je Čađenović.

Istakao je da Institut ima kapaciteta i programi sa skandinavskim državama su izuzetno dobra priča. On je pozvao v.d. direktora Instituta dr Sava Marića da dođe u Ministarstvo zdravlja na razgovor za koji su uvijek raspoloženi kao i za dodatno savjetovanje oko rješavanja problema.

Pogledajte emisiju „U četiri oka“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here