Bez objašnjenja zašto nije uplaćen novac Institutu Igalo

Институт „ДР Симо Милошевић“

Vlada nije uplatila 1,2 miliona eura Institutu Igalo, pa će račun te ustanove  i dalje biti u blokadi. Kako saznajemo na naplatu stižu i nova potraživanja radnika  na iznos od oko 380 000 eura po pravosnažnim sudskim presudama zbog neadekvatno obračunatih koeficijenata, pa se finansijska situacija u Institutu usložnjava.

RTHN je ostala uskraćena za odgovore Fonda za zdravstveno osiguranje na konkretna pitanja koja su proslijeđena u srijedu 11. januara. Interesovalo nas je kao i cjelokupnu hercegnovsku javnost da li će do kraja ove sedmice  biti uplaćena sredstva kako bi se spriječilo uvođenje stečaja u Institut Igalo, te da li je Fond u mogućnosti da isplati 1, 2 miliona eura i na koji će način biti realizovana ta uplata. Nadležne u Fondu smo pitali i da li će doći  do promjena cijena usluga Instituta koje nisu mijenjane od 2009. godine.

Umjesto konkretnih odgovora iz Fonda su nas podsjetili “da je  v.d. direktora dr Vuk Kadić u prethodnom periodu u više navrata davao izjave na temu Meljina i Instituta Dr Simo Milošević i da u ovom trenutku nema ništa novo da se kaže po tom pitanju“.

-Pažljivo ćemo pratiti situaciju i ukoliko bude nekih novih informacija Fond će kao i do sada blagovremeno obavjestiti javnost, saopšteno je našoj medijskoj kući.

Podsjećamo na sastanku kod premijera Dritana Abazovića, koji je održan 28. decembra prošle godine, obećano je menadžmentu Instituta da će Vlada preko Fonda za zdravstveno osiguranje  početkom ove godine uplatiti 1, 2 miliona eura kao avans  kako bi bio odblokiran račun i radnicima isplaćena novembarska zarada. Novac je neophodan i da Institut spremno dočeka otvaranje koje je najavljeno za kraj mjeseca.

U više navrata je iz nadležnih ministarstava saopštavano da ne postoji zakonski mehanizam da država uplati novac Institutu, odnosno da Agencija za zaštitu konkurencije nije dala pozitivno mišljenje na izdvajanja novca iz budžeta za Institut.

Akumulirani dug Instituta iznosi oko 30 miliona eura, od čega je devet miliona eura dug prema Jugobanci Beograd u stečaju. Radnici po pravosnažnim presudama za neadekvatno obračunate koeficijente potražuju oko šest miliona eura.

Podsjećamo i da je u septembru prošle godine Upravni sud Crne Gore osporio  rješenje ranijeg Savjeta za privatizaciju kojim je odbijen prigovor tužilaca, češko-crnogorskog konzorcijuma Philibert a. s. i Vile Oliva d. o., Žarka Rakčevića. Oni su  2018.godine na tenderu ponudili 10 miliona eura za 56,48 odsto akcijskog kapitala i 20 miliona eura za investicije, ali je nakon godinu Tenderska komisija prodaju Instituta proglasila neuspjelom. Nakon što je Savjet odbio prigovor češko-crnogorskog konzorcijuma podnijeta je tužba Upravnom sudu.

Vlada u svom vlasništvu ima  19,19 % akcijskog kapitala Instituta Igalo, Investiciono razvojni fond 23,65%, Fond zdravstvenog osiguranja 10,23% i Zavod za zapošljavanje 3,41. Kompanija Žarka Rakčevića Vile Olive posjeduje skoro 28 % akcijskog kapitala Instituta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here