AUTIZAM NIJE BOLEST, NEGO STANJE

U svijetu se 2. april obilježava kao Međunarodni dan osoba sa autizmom, koji se definiše kao neurorazvojni poremećaj, ne liječi se već se ranom dijagnozom i intervencijama drži pod kontrolom.

U OŠ „Ilija Kišić“, u kojoj su tri odjeljenja đaka sa smetnjama i teškoćama u razvoju, rade pod sloganom „Udahni različitost, izdahni toleranciju“,  kako bi kod mališana probudili osjećaj empatije i prihvatanja različitosti, kazala je u emisiji „Novsko jutro“ direktorica Snežana Mirković.

– Naša djeca iz redovne nastave prihvatila su djecu iz integrisanih odjeljenja, jer sve svakodnevno susreću sa njima. U školi u Zelenici nemamo ni jedan drugi nego tolerantam odnos. U drugim školama i u društvu, mislim da su prihvaćeni, ali na tome moramo još dosta raditi – smatra ona.

Najveći problem djeteta sa nekim od poremećaja iz autističnog spektra je komunikacija. To se prevazilazi ranim uključivanjem u vaspitno-obrazovni program.

– Ako se dijagnostikuje, treba ga što ranije uključiti u vrtić, koji treba da bude podrška za školu. A škola je itekako važna podrška za dijete, jer tu unapređuje potencijale i čuva ono što ima, sve do jednog nivoa, ali tu se dosta može uraditi – ističe Mirković.

Ovaj značajan datumu školi u Zelenici obilježen je dvodnevnom manifestacijom, priča naša sagovornica. Učenici su nosili plave majce, kao znak prihvatanja vršnjačke različitosti, tolerancije i solidarnosti.

– Dan ranije imali smo jedno motivaciono obavještenje, koje je prošlo kroz našu školu kod svih učenika i kolega i gdje smo, kratim porukama iz flajera, koje su napravili i osmislili naši asisteneti i defektolozi, a koje smo pročitali učenicima i pozvali ih na centralno obilježavanje, koje smo upriličili juče – navodi ona.

Djeca iz redovne nastave veoma su emotivni primila motivacione poruke poput „Pomozi mi da se osamostaim“, „Ja nisam bolestan, ja sam tvoj drug“, kojima je i bio cilj izazivanje empatije i tolernacije, objašnjava Mirković.

– Učenici nižih razreda sa profesorima su imali radionice sa temama empatije, različitosti i tolerancije i ljubav, gdje su nastali veoma lijepi plakati i motivacione poruke, kojima su ukrasili vrata integrisanog odjeljenja – priča Mirković.

Defektolozi i asistenti su na pravi način osmislili obilježavanje ovog datuma. Hol škole bio je ukrašen nijansama plave, svi su nosili majce tih boja sa vrpcama na grudima, čak su i kolači bili u plavoj boji.

Mirković ističe da su uz muziku i ples mališana u holu škole nestale sve različitosti, jer su tek kroz taj vid intereakcije djeca iz integrisanih odjeljenja osjetila pravu slobodu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here