Anđa Mujanović nazdravila stotoj godini

Anđa Mujanović iz Igala proslavila je juče 100. rođendan u krugu porodice, ali i puno prijatelja. Slavljenicu, koja je najstariji član boračke organizacije u Herceg Novom, a možda i u Crnoj Gori, posjetila je i delegacija OBNOR-a 1941-1945 Herceg Novi.

Anđa je rođena u porodici Radulović na Krivošijama 29. maja 1925. godine. Još kao djevočica 1940. godine  postaje član SKOJ-a, a 1942. godine član KPJ. Bila je Skojevac i medicinska sestra u Orjenskom bataljonu i od 5. oktobra 1944. u Prvoj bokeljskoj brigadi. Sa ovom partizanskom jedinicom je prešla oslobodilački put stigavši do Kosova i Metohije, gdje se razboljela od tifusa nakon čega se vratila u rodnu Boku. Poslije rata učestvovala je na mnogim omladinskim radnim akcijama od rodnog Dragalja, do pruge Šamac-Sarajevo i izgradnje Novog Beograda. Dobitnik je mnogih priznanja i odlikovanje, a nedavno je odlikovana Medaljom borca Ruske federacije, povodom 80 godina pobjede nad fašizmom.

Anđa Mujanović već dugo godina živi u Igalu i sa izvanrednom memorijom prisjeća se brojnih detalja vezanih za ratne događaje i posljerate dane.

-Bilo je to teško vrijeme, jer je slobodna teritorija bila neprestano pod udarom,1941. i 1942. godine, ali se uspio organizovati civilni život na tim prostorima, prisjeća se baka Anđa.

Kaže da je tajna  dugog života biti dobar i pošten, ali i da je neophodno širiti ljubav. Za  duboku starost, kako navodi, najviše je zaslužna umjerenost u svakom smislu i izbjegavanje konflikata.

Čestitajući  stoti rođendan u ime boračke organizacije, član OBNOR-a 1941-1945 Herceg Novi, Ranko Kišić je istakao slobodarske akcije tada šesnaestogodišnje Anđe Radulović i zasluge njene porodice koja je bila lučonoša slobodarstva i borbe za slobodu u podorjenskom kraju.

Posebno je istakao Anđin ratni put sa Bokeljskom  brigadom, herojsku borbu sa Njemcima na Ledenicama u novembru 1944. godine, koja se smatra jednom od najkrvavijih bitaka u Drugom svjetskom ratu u Boki.  Kišić je podsjetio i na epopeju i žrtve  Bokeljske brigade u Metohiji gdje su, iako je rat bio završen,  Bokelji i Novljani  posebno pretrpjeli gubitke u borbi protiv balista.

Istakao je da su ponosni što je Anđa dio njihove boračke organizacije, poželjevši joj da još dugo njima i mlađim generacijama prenosi uspomene na svoje i doživljaje boraca sa kojima je vojevala, kako bi ih čuvali i sjećali se tih herojskih dana.

Pored Kišića, u delegaciji koja je Anđi Mujanović čestitala rođendan, bio je i  Milan Vajagić potpresjednik opštinskog Odbora OBNOR-a 1941-1945 Herceg Novi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here