Grupa roditelja, odnosno staratelja djece sa razvojnim poremećajima i disfazijom, Daunovim sindromom i poremećajima iz spektra autizma pokrenula je peticiju na portalu Skupštine Crne Gore. Od nadležnih traže poboljšanje uslova života za djecu i starije sa invaliditetom.
Peticijom traže i osnivanje ustanove koja bi obezbijedila dovoljan broj tretmana za djecu, konstituisanje posebnog fonda za liječenje djece sa smetnjama, kao i otvaranje fakulteta na kojem bi se školovali budući stručnjaci. To može biti dobra šansa ukoliko ostanu u Crnoj Gori, smatra oligofrenolog sa dugogodišnjim iskustvom u OŠ “Ilija Kišić”, Svetlana Vukašinović.

– Mislim da je prikupljen dovoljan broj potpisa, ali da roditelji nije trebalo da se vezuju za otvaranje fakulteta, jer to iziskuje druga angažovanja i sredstva, ali to je dobar put za stvaranje dovoljnog broja stručnjaka. Možda postoji varijanta da naša država stipendira ljude koji će završavati fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju i vraćati se – navodi ona.
Broj defektologa u Crnoj Gori nije zanemarljiv ali je primarno važna dobra organizacija, smatra Vukašinović.
– Mnogo kolega odu na studije i ostanu u Beogradu ili odu negdje drugo. Takođe, smatram da koliko god da ima malo defektologa, imamo kolege koji su na birou, nemaju posao. Nije to tako mali broj, koliko bi to trebalo da se organizacijski bolje posloži, da nekoga interesuje – ističe ona.
Nakon zakonom predviđenog broja od 6.000 potpisa, Odbor za zdravstvo, rad i socijalno staranje razmatraće i odlučiti na koji način da formalizuje inicijativu nakon koje slijedi predlog zakona.
Skupštini je drugom peticijom zatražena izmjena i dopuna zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, kako bi djeca imala pravo da koriste usluge Dnevnog Centra za rehabilitaciju, ranu intervenciju i pružanje potrebnih tretmana u Crnoj Gori.