Влада Црне Горе је на последњој сједници утврдила Предлог закона о управљању отпадом. Законом је, између осталог, дефинисана забрана употреба лаганих пластичних кеса за ношење, дебљине зида од 15 до 50 микрона, на продајном мјесту робе или производа, која ће се примјењивати након истека шест мјесеци од дана ступања на снагу овог Закона.
Дозвољена је употреба лаганих пластичних кеса за ношење дебљине зида до 15 микрона, на мјесту за паковање робе или производа. Продавац лагане пластичне кесе за ношење, дебљине зида од 50 и више микрона, плаћа накнаду.
Средства од ове накнаде уплаћиваће се на рачун Фонда за заштиту животне средине и могу се користити само за финансирање и кофинансирање активности подизања свијести и пружања информација јавности и кампања за штетност употребе пластичних кеса на животну средину.
Документ предвиђа и формирање инспекције на нивоу државе, чији ће основни задатак бити да контролише имплементацију локалних планова управљања комуналним отпадом.
У циљу хармонизације у области управљања отпадом са легислативом Европске Уније, Предлогом закона је транспоновано дванаест директива и једна регулативе ЕУ. Посебана пажња посвећена је транспоновању одредби који се односе на Програм проширене одговорности произвођача, у циљу успостављања ефикасног организованог система преузимања, сакупљања и обраде отпада од: амбалаже, електричне и електронске опреме, батерија и акумулатора, возила, гума, пластичних производа за једнократну употребу и риболовног алата који садржи пластику.
Под проширеном одговорношћу се подразумијева да увозници и произвођачи у Црној Гори имају цјелокупну организациону и финансијску одговорност да збрину ову врсту отпада.