Vlada Crne Gore je na poslednjoj sjednici utvrdila Predlog zakona o upravljanju otpadom. Zakonom je, između ostalog, definisana zabrana upotreba laganih plastičnih kesa za nošenje, debljine zida od 15 do 50 mikrona, na prodajnom mjestu robe ili proizvoda, koja će se primjenjivati nakon isteka šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Dozvoljena je upotreba laganih plastičnih kesa za nošenje debljine zida do 15 mikrona, na mjestu za pakovanje robe ili proizvoda. Prodavac lagane plastične kese za nošenje, debljine zida od 50 i više mikrona, plaća naknadu.
Sredstva od ove naknade uplaćivaće se na račun Fonda za zaštitu životne sredine i mogu se koristiti samo za finansiranje i kofinansiranje aktivnosti podizanja svijesti i pružanja informacija javnosti i kampanja za štetnost upotrebe plastičnih kesa na životnu sredinu.
Dokument predviđa i formiranje inspekcije na nivou države, čiji će osnovni zadatak biti da kontroliše implementaciju lokalnih planova upravljanja komunalnim otpadom.
U cilju harmonizacije u oblasti upravljanja otpadom sa legislativom Evropske Unije, Predlogom zakona je transponovano dvanaest direktiva i jedna regulative EU. Posebana pažnja posvećena je transponovanju odredbi koji se odnose na Program proširene odgovornosti proizvođača, u cilju uspostavljanja efikasnog organizovanog sistema preuzimanja, sakupljanja i obrade otpada od: ambalaže, električne i elektronske opreme, baterija i akumulatora, vozila, guma, plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu i ribolovnog alata koji sadrži plastiku.
Pod proširenom odgovornošću se podrazumijeva da uvoznici i proizvođači u Crnoj Gori imaju cjelokupnu organizacionu i finansijsku odgovornost da zbrinu ovu vrstu otpada.