Власницима туристичких бродова из Херцег Новог нелојална конкуренција угрожава посао

Обилазак Бококоторског залива, Жањица и Плаве шпиље туристичким бродовима представља омиљену активност туриста.

Власник флоте Пајо Душан Сучевић казао је за РТХН да су бродови спремни али већег интересовања још нема:

– Нешто је почело да се дешава задњих неколико дана. Међутим, по неким показатељима, а водим евиденцију ово је најлошија предсезона у задњих 20 година. Бродски излети су везани за атмосферске прилике. Било је 45 дана кише, од првог маја до 15. јуна тако да у том периоду нисмо апсолутно ништа радили, зато је јако лоша предсезона. Видјећемо како ће бити, а код нас све зависи о времена.

Ни добра попуњеност херцегновских хотела није утицала да се организује у већем обиму саобраћај туристичким бродићима:

– Хотели су , као ни једне године до сада, били добро попуњени још у априлу. Међутим, њима су организовани излети, ми немамо додира са хотелијерима. Хотелским гостима су организовани излети аутобусима по Црној Гори и регији. Неке бродске туре су договорене са неким другим бродарима, не можемо ту да приступимо.

Као грађанину драго ми је кад се нешто гради у нашем граду, али касније схватиш да од тога ризорта немамо ништа. Они који граде ризорт Портонови, купе своје бродове, глисере и возе своје госте. Да ли су они за кокице или бродове, и опет ту домаћег становништва нема. Они то врте између себе. Тако су направили и на Мамули, купили су своје бродове и опет нас ту нема. Када се нешто гради у вашем граду, требало би да буде боље локалном становништву. Ја то не видим. Наводно им је плажа отворена, а први ред лежаљки је 100 еура. За кога је отворена, сигурно није за нас домаће. Немаш могућности да радиш и зарадиш са тих простора. Што је направљена Мамула и Портонови, мислим да нико од домаћег становништва нема ништа од тога, закључио је Сучевић.

Он сматра да би на Шкверу требало да се направи већи лукобран, како би бродови били заштићени у зимском периоду. Чињеница је да нису заштићени, јер сваки трећи талас пребацује муло, када је југо.

– И оно што си муко стекао, гледаш да стоји на неким конопима и неизвјесно је, како ће се дешавати на мору. Мислим да би маса људи који долазе годинама у Херцег Нови, поготово, из региона, имали своје барке и једрилице, али немамо услова.  Овдје на Шкверу има 100 везова, а град има 30 000 становника. Да би више заживио поморски саобраћај треба да се уложи, да се направи да ли марина или лука да се појача, да се повећа број везова. Проблем је када  југо зими крене, покида све пингвине, како их зовемо, а то су они мали стубићи, у којима је доведена вода и струја. Немамо прилику да поправљамо нешто на броду, јер нема струје, услова. Основно је вода и струја и море које пребацују уништи то, објаснио је Сучевић.

Наглашава да је основно да брод који се налази у луци буде безбиједан.                                      

– Будва , Бар, Котор су направили луку. Мислим да смо ми једини град који нема обезбијеђен вез за брод. Требало би да неко обрати пажњу на људе које се баве морем, оцијенио је Сучевић.

Он је у овом послу 30-так година. И поред свих потешкоћа са којима се суочава посебно задовољство му представља повратак оних, који су већ били у обиласку, што указује на квалитетну услугу и садржајну понуду:

На бродовима флоте Пајо имају послужење. Посада представља и праве туристичке водиче у обиласку Бококоторског залива или Жањица и Плаве шпиље. Цијене упркос свим поскупљењима нису мијењали.

Густа фреквенција саобраћаја у обиласку Плаве шпиље представља проблем за туристичке бродиће:

– Плава шпиља представљала је атракцију, везану за Херцег Нови. И док су гости Херцег Новог ишли у Плаву шпиљу, са локалним бродарима није било никаквих проблема. Међутим, неко из Котора препознао је ту Плаву шпиљу, и задњих година и 150 глисера из Котора вози у Плаву шпиљу.  И када се у једном моменту унутра напуни 6 или 7 бродова, јако је густо, јер је шиља мала, са педесетак метара пречника и педесет метара до свода. Како то регулисати? Није безбиједно, а чињеница је да је постало густо,  јер 150 глисера може да довезе масу људи, а појавили су се глисери капацитета и 20 туриста. То је огроман број уз бродове, који долазе из Будве, два брода Весна, Кнез Липовац и Будванка довезу и 300 путника,сваки по себи и сви возе шпиљу, тако да је пребукирана, оцијењује ситуацију Сучевић.    

Тешко је доћи до података, колико у Херцег Новом има тачно туристичких бродића. С обзиром на слабији старт, надају се да ће наставак сезоне бити знатно бољи.  

1 COMMENT

  1. A ne nego naprave hotel od 5 zvijezdica i treba da se ti gosti voze s brodom koji ima motor od traktora, da ne pominjem ostale stvari

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here