Поооштрени услови за регулисање боравка страних држављана у Црној Гори

Влада Црна Горе утврдила је амандмане на Предлог закона о измјенама и допунама Закона о странцима, којима се дефинишу нове мјере за регулисање боравка страних држављана у Црној Гори.

Пооштреним условима минимална вриједност непокретности за добијање привременог боравка је 200 000 еура, док ће страни директори и власници фирми морати да запошљавају најмање три радника, од којих су два црногорски држављани.

-Једним од амандмана, који су утврђени на јуче одржаној електронској сједници Владе, дефинише се да минимална вриједност непокретности, на основу које ће странац убудуће моћи да регулише привремени боравак у Црној Гори, износи 200 000 еура.

Такође, садашњим власницима непокретности, који су на основу ње регулисали привремени боравак у Црној Гори, биће остављен рок од годину дана да ускладе свој боравак са новим одредбама Закона.

Другим амандманом се прописује да ће страни држављани – извршни директори и власници више од 51 одсто капитала у привредном друштву морати да имају најмање три запослена, од којих су два црногорски  држављани и који су осигурани на пуно радно вријеме. У складу са измјенама, они ће имати рок од 180 дана да ускладе своје пословање са новим прописима, саопштено је из Владе.

Упоредо са новим прописима, интензивно се ради и на унапређењу међуинституционалне и међудржавне размјене података о уласку и боравку странаца на територији Црне Горе.

– У том дијелу, министарства вањских и унутрашњих послова, те ресор финансија, Пореска и Управе полиције интензивирали су укрштање и размјену података, како би се спријечиле евентулане злоупотребе боравка, те на основу података о неликвидним и неактивним фирмама у власништву страних држављана биле спроведене провјере и, сходно Закону о странцима, покренути поступци за укидање привременог боравка у случајевима када се за то стекну законски услови.

На основу раније спроведених разговора на високом нивоу, у сарадњи надлежних институција Црне Горе и Турске, биће спроведена додатна провјера података око 13 500 држављана Турске, који имају одобрен привремени и стални боравак, сходно Закону о странцима,саопштено је из Владе Црне Горе.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here