СОФОС: ЖИВОТ ЈЕ УЗ ПАТРИОТИЗАМ ЛАКШИ, УДОБНИЈИ, КВАЛИТЕТНИЈИ И ИСПРАВНИЈИ

Патриотизам је феномен повезан животом као манифестација слободе, чуло се на завршној сесији конференције на тему “Патриотизам у доба пандемије”, уприличеној у дворишту куће нобеловца Ива Андрића.

Сесију отворену у Требињу, а настављену у Херцег Новом, организовао је Српски филозофски симпозијум СОФОС.

Предсједник научног одбора Симпозијума, Александар Лукић истакао је значај локације на којој је одржана завршна сесија.

– У име организатора СОФОС-а желим да се захвалим Херцег Новом, који нас је угостио и примио овдје на овом лијепом и значајном месту, амфитеатру куће у којој је живео Иво Андрић да направимо завршну нашег 4. Српског филозофског симпозијума, чија је тема “Патриотизам у доба пандемије” – казао је он.

Завршну дебату сесије водио је професор Јован Бабић, који је казао да је живот као манифестација слободе нешто што би требало да има што мање, али не и да сасвим буде без ограничења.

У том смислу, како је казао, слобода је немогућа без постављених граница, а гдје има патриотизма, тамо је живот лакши, удобнији, квалитетнији и исправнији.

– Тема патриотизма је важна и сад тај додатак у корони. Ми смо преживели распад земље, грађански рат, санкције и понекад се стиче утисак да смо то лакше преживели него корону, што је заправо и необично и на ивици неозбиљног. Али чињеница је да су ситуације повећаних захтјева, ситуације нужде довеле до тога да се додатно ограничава слобода – казао је Бабић.

Један од излагача на сесији, Новљанин Ђорђе Малавразић осврнуо се на улогу некадашњих Лазарета на мору, који су у прошлости служили као карантини, а данас као хотели и споменици.

– У доба пандемије многи хотели, сајамске хале и безброј породичних домова широм планете трансформисани су у нове, некласичне карантине који служе за задржавање и надгледање људи који би потенцијално могли да буду извори заразе – примјетио је он.

Директорица Херцег Феста Гордана Поробић Крцуновић, која је у име Општине и ове установе културе отворила сесију, истакла је да очекује да ће и у будућности са Требињем дјелити домаћинство овом Српском филозофском симпозијуму.

– Тема овог симпозијума је значајна и провокативна, какве само могу бити филозофске теме чије су анализе по правилу поучне упозоравајуће и просвјетљујуће. Нека дух овог мјеста буде додатно надахнуће у вашим мисаоним и егзистенцијалним стремљенима ка истини. Осјећајте се угодно у нашем граду и желим вам успјешан и плодоносан рад – поручила је она.

Српски филозофски симпозијум ове године је окупио око 30 учесника из Србије, Републике Српске, Црне Горе, Русије и Грчке.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here