Представници Поморског факултета Котор и Института за биологију мора Универзитета Црне Горе и других институција, учествовали су прошле седмице у Шпанији на транснационалном састанку Ерасмус + (Erasmus+ MEP&М) пројекта за развој регионалног заједничког мастер програма заштите поморског окружења и управљања морском средином Црне Горе и Албаније.
Универзитет у Кадизу (Cadiz UCA) и кампус Пуерто Реал (Puerto Real) били су домаћини транснационалног састанка Ерасмус + (Erasmus+ MEP&М) пројекта. Проректор за интернационализацију Универзитета у Кадизу, Marcela Iglesias, затим професор UCA, Ana Macías (координатор Мастер програма „Интегрално управљање морским подручјем“ на UCA), и координатор са Универзитета Црне Горе, проф. Данило Николић поздравили су партнере који су учествовали на овом састанку који се одржавао на Факултету наука о мору и животној средини.
Сарадник у настави на студијском програму Поморске науке на Поморском факултету у Котору мр Радмила Гагић, за РТХН је казала да је постигнут трипартитни договор између универзитата Црне Горе, Валоне и Драча о заједничком мастер академском програму на енглеском језику и у онлајн формату „Заштита и управљање морском средином “ – у трајању од двије године (IV семестра), обима 120 ECTS кредита. Први уписни рок је планиран почетком јула.
– Као чланови пројектног тима испред Универзитета Црне Горе, као координатора пројекта, учествовали смо на дводневном састанку у Кадизу. Тема је била финализација припреме електронских наставних материјала овог мастер програма, укључујући и реализацију наставе и практичних вјежби. Заједно са колегама универзитета на Драчу, Валони и Кадизу разматрали смо припремљене наставне материјале. Са нама су биле колеге и из неакадемских институција – Агенција за заштиту животне средине и НВУ Еко центар из Котора. Представљени су и видео материјали. Продужен је рок да се испоруче и они материјали, који су у фази финализације, објашњава Гагић.
Овај мастер програм са првом генерацијом требало би да почне у октобру ове године. Представници Универзитета у Кадизу показали су лабораторије и просторије, како би се упознали са њиховом системом учења на даљину, снимања материјала, хибридног, симултаног предавања и стекли ширу слику о томе какве све у свијету постоје наставе и учења на даљину и шта би то дугорочно наши универзитети могли да примјене кроз неке будуће пројектне сарадње.
-У Кадизу смо имали прилике да разговарамо са професорима са Факултета за поморске и еколошке науке, који ће директно бити укључени у реализацију наставе у склопу овог нашег заједничко мастер програма. Поред истакнутих академских представника ове три институције – из Црне Горе и Албаније у реализацији наставе, у овом програму учествоваће и представници једне европске институције, а то су управо представници Универзитета у Кадизу. Разговарали смо о принципима наставе, модалитетима на који начин би се настава требало да реализује…
–Ријеч је о важном пилот програму како за Поморски факултет, тако и за Универзитет ЦГ, а и за саму државу, која има интенције да се у будућем периоду, тај пут интернационализације академске заједнице Црне Горе, реализује са опипљивим резултатима и већим успјесима. Један наш допринос је, управо, акредитација оваквог програма, будући да је то у Црној Гори, први заједничи мастер програм, који је акредитован. То је и први програм на енглеском језику, који је акредитован у Црној Гори, навела је Гагић.
Добијено је и одобрење Агенције Европске комисије, која и финансира Ерасмус + пројекат изградње капацитета у високом образовању. Укупно одобрени буџет износи 845 188 евра.
-Било је изазовно, у претходном периоду. Уложен је напор и сложно реаговање свих пројектних партнера. Аплицирали смо и кроз остале програме финансирања. Наша сарадња је резултирала са друга два одобрена програма. Разговарано је у Кадизу да се наша интеринституционална сарадња настави и убудуће, најавила је Гагић.
У досадашњој фази добијено је рјешење о акредитацији мастер програма:
– Добили смо лиценцу Министарства просвјете, науке и иновација за организацију наставе програма. Тренутно смо у завршно фази трипартитног интеринституционалног уговора између Универзитета Црне Горе (Поморски факултет Котор и Институт за биологију мора); “Александер Моисију” Универзитет Драч и Универзитета “Исмаил Ћемали” из Валоне, прича Гагић.
Очекује се ускоро и Одлука УО Универзитета Црне Горе, на основу предлога Вијећа Поморског факултета, која се односи на број студената за мастер програм, као и о цијени школарине по семестру за сваког студента. Расписивање конкурса за први уписни рок за пријем студената, би требало да буде почектом јула, док ће други уписни рок бити крајем септембра и у октобру почетак наставе. У наредном периоду ће већу пажњу посветитити промовисању, самог мастер програма, у смислу потребних информација за све заинтересоване кандидате и професионалце у поморској привреди, да потенцијалним студентима, одговоре шта их очекује, који су бенефити, ко ће бити укључен у реализацију програма…
Ријеч је о пилот пројекту у смислу укључења научног особља са Универзитета Црне Горе – Института за биологију мора у реализацију наставе чиме је заокружена цијела прича везано за заштиту и управљање морском средином. У припреми курикулума програма учествовали су научници са Института за биологију мора.
Др Александар Јоксимовић из Института за биологију мора, за РТХН је казао да су током боравка на Универзитету у Кадизу представници Института за биологију мора посјетили и Сервис Центар за марикултуру, гдје су се упознали са њиховим радом, начином развоја и репродукције морских организама за потребе едукације као и истраживања, која се примјењују на Универзитету у Кадизу.
– Били смо на састанку у Кадизу. То је за нас велико искуство, упознали се са колегама, обишли смо лабораторије…Циљ нашег састанка је био да још једном сви заједно прођемо кроз курикулуме, да видимо да је све посложено и сређено, што се тиче будућих предавања и предавача, навео је др Јоксимовић.
Такође, представници Института за биологију мора посјетили су и Факултет за биологију мора, гдје су упознати са начином организације наставе, али и текућим међународним пројектима са акцентом на очување морског биодиверзитета Медитерана.
Институт за морске науке Андалузије је угостио представнике Института за биологију мора, гдје су упознати са радом лабораторије за узгој и праћење медуза, зоо бентосом, те су остварени нови контакти и направљени прелиминарни планови будуће сарадње.