Pomorski fakultet i Institut za biologiju mora UCG – uskoro realizacija prvog onlajn master programa

Predstavnici Pomorskog fakulteta Kotor i Instituta za biologiju mora  Univerziteta Crne Gore i drugih institucija, učestvovali su prošle sedmice u Španiji na transnacionalnom sastanku Erasmus + (Erasmus+ MEP&M) projekta za razvoj regionalnog zajedničkog master programa zaštite pomorskog okruženja i upravljanja morskom sredinom Crne Gore i Albanije.

Univerzitet u Kadizu (Cadiz UCA) i kampus Puerto Real (Puerto Real) bili su domaćini transnacionalnog sastanka Erasmus + (Erasmus+ MEP&M) projekta.  Prorektor za internacionalizaciju Univerziteta u Kadizu, Marcela Iglesias, zatim profesor UCA,  Ana Macías (koordinator Master programa „Integralno upravljanje morskim područjem“ na UCA), i koordinator sa Univerziteta Crne Gore, prof. Danilo Nikolić pozdravili su partnere koji su učestvovali na ovom sastanku koji se održavao na Fakultetu nauka o moru i životnoj sredini.

Skup u Kadizu

Saradnik u nastavi na studijskom programu Pomorske nauke na Pomorskom fakultetu u Kotoru mr Radmila Gagić, za RTHN je kazala da je postignut tripartitni dogovor između univerzitata Crne Gore, Valone i Drača o zajedničkom master akademskom programu na engleskom jeziku i u onlajn formatu „Zaštita i upravljanje morskom sredinom “ – u trajanju od dvije godine (IV semestra), obima 120 ECTS kredita. Prvi upisni rok je planiran početkom jula.

– Kao članovi projektnog tima ispred Univerziteta Crne Gore, kao koordinatora projekta, učestvovali smo na dvodnevnom sastanku u Kadizu. Tema je bila finalizacija pripreme elektronskih nastavnih materijala ovog master programa, uključujući i realizaciju nastave i praktičnih vježbi. Zajedno sa kolegama univerziteta na Draču, Valoni i Kadizu razmatrali smo pripremljene nastavne materijale. Sa nama su bile kolege i iz neakademskih institucija – Agencija za zaštitu životne sredine i NVU Eko centar iz Kotora. Predstavljeni su i video materijali. Produžen je rok da se isporuče i oni materijali, koji su u fazi finalizacije, objašnjava Gagić.

Pomorski fakultet Kotor

Ovaj master program sa prvom generacijom trebalo bi da počne u oktobru ove godine. Predstavnici Univerziteta u Kadizu pokazali su laboratorije i prostorije, kako bi se upoznali sa njihovom sistemom učenja na daljinu, snimanja materijala, hibridnog, simultanog predavanja i stekli širu sliku o tome kakve sve u svijetu postoje nastave i učenja na daljinu i šta bi to dugoročno naši univerziteti mogli da primjene kroz neke buduće projektne saradnje.

-U Kadizu smo imali prilike da razgovaramo sa profesorima sa Fakulteta za pomorske i ekološke nauke, koji će direktno biti uključeni u realizaciju nastave u sklopu ovog našeg zajedničko master programa. Pored istaknutih akademskih predstavnika ove tri institucije – iz Crne Gore i Albanije u realizaciji nastave, u ovom programu učestvovaće i predstavnici jedne evropske institucije, a to su upravo predstavnici Univerziteta u Kadizu. Razgovarali smo o principima nastave, modalitetima na koji način bi se nastava trebalo da realizuje…

  –Riječ je o važnom pilot programu kako za Pomorski fakultet, tako i za Univerzitet CG, a i za samu državu, koja ima intencije da se u budućem periodu, taj put internacionalizacije akademske zajednice Crne Gore, realizuje sa opipljivim rezultatima i većim uspjesima. Jedan naš doprinos je, upravo, akreditacija ovakvog programa, budući da je to u Crnoj Gori, prvi zajedniči master program, koji je akreditovan. To je i prvi program na engleskom jeziku, koji je akreditovan u Crnoj Gori, navela je Gagić.

Dobijeno je i odobrenje Agencije Evropske komisije, koja i finansira  Erasmus +  projekat izgradnje kapaciteta u visokom obrazovanju. Ukupno odobreni budžet iznosi 845 188 evra.

-Bilo je izazovno, u prethodnom periodu. Uložen je napor i složno reagovanje svih projektnih partnera. Aplicirali smo i kroz ostale programe finansiranja. Naša saradnja je rezultirala sa druga dva odobrena programa. Razgovarano je u Kadizu da se naša interinstitucionalna saradnja nastavi i ubuduće, najavila je Gagić.

U dosadašnjoj fazi dobijeno je rješenje o akreditaciji master programa:

– Dobili smo licencu Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija za organizaciju nastave programa. Trenutno smo u završno fazi tripartitnog interinstitucionalnog ugovora između Univerziteta Crne Gore (Pomorski fakultet Kotor i Institut za biologiju mora); “Aleksander Moisiju” Univerzitet Drač i Univerziteta “Ismail Ćemali” iz Valone, priča Gagić.

Očekuje se uskoro i Odluka UO Univerziteta Crne Gore, na osnovu predloga Vijeća Pomorskog fakulteta, koja se odnosi na broj studenata za master program, kao i o cijeni školarine po semestru za svakog studenta. Raspisivanje konkursa za prvi upisni rok za prijem studenata, bi trebalo da bude počektom jula, dok će drugi upisni rok biti krajem septembra i u oktobru početak nastave. U narednom periodu će veću pažnju posvetititi promovisanju, samog master programa, u smislu potrebnih informacija za sve zainteresovane kandidate i profesionalce u pomorskoj privredi, da potencijalnim studentima, odgovore šta ih očekuje, koji su benefiti, ko će biti uključen u realizaciju programa…

Riječ je o  pilot projektu u smislu uključenja naučnog osoblja sa Univerziteta Crne Gore – Instituta za biologiju mora u realizaciju nastave čime je zaokružena cijela priča vezano za zaštitu i upravljanje morskom sredinom. U pripremi kurikuluma programa učestvovali su naučnici sa Instituta za biologiju mora.

Dr Aleksandar Joksimović iz Instituta za biologiju mora, za RTHN je kazao da su tokom boravka na Univerzitetu u Kadizu predstavnici Instituta za biologiju mora posjetili i Servis Centar za marikulturu, gdje su se upoznali sa njihovim radom, načinom razvoja i reprodukcije morskih organizama za potrebe edukacije kao i istraživanja, koja se primjenjuju na Univerzitetu u Kadizu.

Dr Aleksandar Joksimović i Branka Pestorić (IBM)

– Bili smo na sastanku u Kadizu. To je za nas veliko iskustvo, upoznali se sa kolegama, obišli smo laboratorije…Cilj našeg sastanka je bio da još jednom svi zajedno prođemo kroz kurikulume, da vidimo da je sve posloženo i sređeno, što se tiče budućih predavanja i predavača, naveo je dr Joksimović.

Takođe, predstavnici Instituta za biologiju mora posjetili su i Fakultet za biologiju mora, gdje su upoznati sa načinom organizacije nastave, ali i tekućim međunarodnim projektima sa akcentom na očuvanje morskog biodiverziteta Mediterana.

Institut za morske nauke Andaluzije je ugostio predstavnike Instituta za biologiju mora, gdje su upoznati sa radom laboratorije za uzgoj i praćenje meduza, zoo bentosom, te su ostvareni novi kontakti i napravljeni preliminarni planovi buduće saradnje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here