Dodjelom sajamskih priznanja sinoć je završen 19 Trg od knjige.Plaketa za IZDAVAČKI PODUHVAT GODINE pripala je izdavačima Besna kobila, Zemun i Fakultetu likovnih umetnosti, Kabinet grafike, Beograd, za knjigu Oruđe delanja-Biljana Đurđević. U obrazloženju koje je u ime žirija saopštio Đorđe Malavrazić navedeno je između ostalog da „Oruđe delanja može biti monografija Biljane Đurđević, međunarodno značajne savremene umjetnice, ali i grafički roman bez riječi, ukoliko izuzmemo kratko i jezgrovito autorsko pojašnjenje na samom kraju izdanja. Podsjeća na storyboard, ali i moodboard (tabla atmosfere za animaciju), no suštinski je u pitanju ram za tjeskobu, prostor otuđenosti i vizuelno-filozofsku kritiku neoliberalnog kapitalizma, potrošačkog društva i mas medija.“
Biljana Đurđević je knjigu nazvala po Aristotelovom izrazu „oruđe delanja“, kojim on, u djelu Politika, objašnjava voljni ulazak pojedinca u ropstvo. Upravo tu – u slobodnom prihvatanju da se robuje, po mišljenju autorice, nastaje ključni momenat za razumijevanje današnjice. Iako Biljana Đurđević tvrdi da je danas teško dići glavu i da je danas teško biti čovjek, njeni radovi, ovo izdanje, jeste poziv na otpor; štaviše, ono je sâm otpor. Upravo zbog toga, smatramo da je ova plaketa i priznanje za hrabrost i izuzetnu vještinu govora bez riječi.
Plaketu – NAJLJEPŠA KNJIGA zaslužilo je kao izdavač Srpsko pjevačko društvo Jedinstvo, Kotor, za knjigu Otac Momo / odgovorni urednik je Vojin Lazarević.
Rečenica Van der Roea „Manje je više“ može se primijeniti na opremu knjige Otac Momo, naveli su članovi žirija i dodali da „ova monografija, pa i specifični cvjetnik tekstova, posvećenih arhijerejskom namjesniku bokokotorskom, parohu kotorskom, protojereju stavroforu Momčilu Krivokapiću, kandidovala se svojim minimalističkim pristupom u opremi za nagradu“
Već u prvom vizuelnom kontaktu sa knjigom, čitaocu je sve jasno. Njena svedena poruka, jasna simbolika i topla tekstura jasan su okvir sadržaja koji će uslijediti.
Izdavaču Pčelica izdavaštvo, Čačak za knjigu Biće jednom / Uglješe Šajtinca pripala je plaketa DJEČIJA KNJIGA GODINE.
-Šajtinac daje svojim čitaocima sumornu, apokaliptičnu viziju budućnosti u kojoj, pet stotina godina poslije nas, Zemlju više ne naseljavaju ljudi nego njima samo fizički slični roboti, androidi. Ti savršeni primjerci vještačke inteligencije ne žive, nego traju, obdareni sposobnošću trenutnog sakupljanja informacija, izvođenjem najsloženijih računskih operacija i beskrajnom memorijom, ali lišeni osjećanja i strasti, djece i škola, mudrosti i nada. ..Upečatljivo djeluje okolnost da je autor šansu sa spas čovječnosti sagledao prije svega u iskustvu i znanju pohranjenom u knjigama.
Isti izdavač zaslužioje i priznanje za NAJBOLJU EDICIJU – Znamenite Srpkinje iz pera književnica za decu.
Po koncepciji izdavača, čije je predstavništvo u Podgorici, Pčelica Juing, o značajnim ženama, koje su kroz istoriju dale izuzetan doprinos srpskoj kulturi, pisale su takođe žene, to jest, književnice za djecu, što je, s onu stranu svakog doktrinarnog feminizma, trebalo da pruži djela specifičnog senzibiliteta i dugo zanemarivane kreativne potencije. Do sada je u ediciji objavljeno devet ilustrovanih biografija – o Žanki Stokić, Milevi Marić Ajnštajn, Milici Stojadinović Srpkinji, Mini Karadzić, Mileni Pavlović Barili, Desanki Maksimović, Nadeždi Petrović, Isidori Sekulić i Milunki Savić. Sa mnogo inspiracije i već dokazanog literarnog talenta, o njima su pisale, bilo strože dokumentarnim stilom, bilo lirski poneseno, Gordana Vlajić, Zorica Kuburović, Lidija Nikolić, Gordana Timotijević, Vesna Aleksić, Violeta Jović, Olivera Nedeljković, Gordana Maletić i Slavka Petković Grujičić.. Riječ je o dobro osmišljenom poduhvatu, koji će kod đece podsticati potrebu za stvaranjem i pokazivati im da do zvjezdanih visina sebe, svoga roda i čovječanstva mogu doći samo uz veliki trud, probijajući se, kao što sugeriše stara latinska izreka, kroz mnoge prepreke i gusto izraslo trnje.
U Žiriju su ove godine uz Đorđa Malavrazića bili Višnja Kosović i Voislav Bulatović.