Željko Dabović nacionalni prvak i na 10 km ceste

Atletičar iz Herceg Novog, član AK Sparta (Podgorica), Željko Dabović nastavio je niz odličnih rezultata nakon sjajnog nastupa u Rimu i izborenog plasmana na Evropskom Prvenstvu. Ovog puta trijumfovao je i ukupnom plasmanu bio prvi na trci 10km ceste koja se održala u sklopu 24. Ultramaratona Montenegro 2023, takmičenja koje je ujedno i zvanično prvenstvo Crne Gore na 10km za muškarce, odnosno 5km za žene.

Dabović je do titule u ukupnom plasmanu stigao rezultatom 33:50 dok su iza njega ostali takmičari iz Rusije, drugoplasirani Vanka Bubnov (34:49) i trećeplasirani Dimitry Kuznetsov ( 37:58).

Kod djevojaka na 10 km najbolja je bila Milica Radulović, članica Mery Team sa rezultatom 47:16, drugo mjesto pripalo je  Kseniji Ražnatović 48:31 i treće mjesto Dejani Radović 49:53.

U trci seniorki na 5km trijumfovala je Slađana Pejović, članica AK Nikšić sa rezultatom 19:12. Drugo mjesto osvojila je Vesna Pavlićević iz AK Milenijum iz Podgorice (19:40), dok je treće mjesto pripalo atletičarki  Andei Saitaj iz AK Sparta (20:02).

Prvo mjesto na 50km osvojio je Muhamed Kurgaš iz Podgorice sa rezultatom 3:45:59. Drugo mjesto pripalo je Marku Kavaji sa Cetinja (3:54:49), a treći je bio Aris Šabotić iz Podgorice (5:02:30).

U ženskoj konkurenciji prvo mjesto osvojila je Milka Doderović  iz AK Sparta sa rezultatom 5:16:39, dok je drugo mjesto pripalo Marijani Radulović iz Podgorice (5:38:02).

Osim zvaničnih trka organizovane su i trke za rekreativce na 3 i 5km na kojim su učestvovala i dva Novljanina – Nikola Gugić je u ukupnom plasmanu bio 6. sa dobrim rezultatom 19:40 kao i Dušan Očinić koji je trku završio na 17.  mjestu (24:05).

Na manifestaciji je nastupilo preko 200 takmičara iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Rusije, Češke, Ukrajine i Crne Gore u muškoj i ženskoj konkurenciji. Takmičenje je otvorio predsjednik ATK „Podgorički maraton“ Milorad Backović, a prisustvovali su, u ime ASCG,  predsjednik ASCG Milorad Vuletić, generalni sekretar Milan Madžgalj, selektor reprezentacije Osman Erović i članovi stručnog štaba reprezentacije Drago Musić i Branislav Maslovarić. Kompletna manifestacija održala se na sertifikovanoj stazi za koje je mjerenje izvršila Lucija Kolić iz Hrvatske, zvanični mjerilac Svjetske atletske federacije za sertifikovanje staza na cesti.

Najmlađi učesnik bio je petogodišnji Artemy Zverev iz Podgorice, dok je najstariji učesnik bio Spaso Paloski iz Podgorice sa 79 godina.