Završena procjena vrijednosti Instituta, rezultati će pokazati realnu vrijednost akcija

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine završilo je procjenu vrijednosti Instituta „Dr Simo Milošević” u Igalu koja je od krucijalne važnosti, jer će to pokazati kakva je vrijednost te zdravstvene ustanove a na osnovu toga će se osnovati i nove cijene i vrijednost akcija.

Time je otvorena mogućnost da se na kompetentan način razgovara sa manjinskim akcionarima, kazao je za RTCG potpredsjednik Vlade za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalnu politiku Srđan Pavićević.

Govoreći o jako lošoj situaciji u jednoj od najznačajnijih zdravstvenih ustanova koja je i brend naše države, on je kazao da je rješenje na pomolu i da se radi sve da se spasi blago koje ima naša zemlja. Ističe da rade sve i da radnicima isplate plate koje kasne već četiri mjeseca.

Srđan Pavićević, potpredsjednik Vlade za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalnu politiku

– Kad smo napravili Komisiju da riješi probleme, nju su sačinjavali svi resorni ministri koje dotiče tema Igala, predstavnici menadžmenta i Opštine i svi smo bili na velikoj raskrsnici kuda povesti Institut Igalo. Našli smo koncept kako izaći iz krize ali imali smo dilemu da li ići u stečaj ili treba da dobije zvaničnu državnu pomoć koja podrazumijeva paket finansijske pomoći za spas Instituta – navodi Pavićević.

Podsjetio je da su se odlučili za plan spašavanja ove važne zdravstvene ustanove, ali da su vrlo brzo naišli na nove probleme.

– Rješenje je na pomolu, jer posle usvajanja paketa mjera ostalo je da se napravi adekvatna procjena vrednosti Instituta. Na potezu je Ministarstvo kojim rukovodi Janko Odović. Očekujem sjednicu Komsije, a procjena je završena koliko sam upoznat i vrednost Instituta je bitan faktor i to treba da se objavi – ističe Pavićević.

Rješenje je traženo i u saradnji sa manjinskim akcionarom Žarkom Rakečevićem, koji posjeduje 27,6 procenata, naveo je Pavićević i istakao dobru komunikaciju sa njim.

– Pokušali smo da nađemo rješenje. Pitanje je bilo da li će on sa državom da krene da se spasi Igalo ili da ustupi svoje akcije državi, pa da ona bude vlasnik preko 66 odsto akcija i da Vlada onda sama vodi korake. On je voljan da proda akcije i pominjao je cifru od pet miliona, a kao vrstan ekonomista sigurno da je sve uzeo u obzir – priča Pavićević.

Pavićević ističe da je zahvalan radnicima na strplejnju i hrabrosti jer četiri mjeseca izdržavaju bez primanja.

– Paket spašavanja Instituta ide kaskadno, a prva je pomoć malih vrijednosti i ona se ne daje za plate i po zakonu ona može da riješi tekuće probleme u poslovanju. Onda ide paket za spašavanje od deset miliona eura i tu se u okviru šest mjeseci mora održati solventnost samog Instituta – plate, dugovi, oslobađaju se računi koji su blokirani – pojašnjava on

Ako plan bude zadovoljavajući Agencija za zaštitu konkurencije kontrolisaće taj dokument i u momentu kad ga odobre počinje rekonstrukcija Instituta Igalo.

– Tu se računa promjena načina rada, broja zaposlenih, kvaliteta ponude, pokušaće da se uskladi ponuda sa najnovijim trendovima. Na bazi kvaliteta tog programa otvara se mogućnost povlačenja mnogo većih sredstva i do 50 miliona eura i onda imate načine da pravite novi brend – istakao je Pavićević.

Kazao je da rade na tome da isplate jednokratnu pomoć zaposlenima, da im se omogući da ekonomski izdrže dok ne krenu sa primjenom paketa od 10 miliona eura. Isplatu zarada radnicima sprečava blokada računa zbog duga Jugobanci AD.

Izvor Radio televizija Crne Gore

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here