Odbor udruženja turizma i ugostiteljstva pozvao je Vladu da snažnije i obuhvatnije ekonomski podrži turistički sektor subvencijama na zarade i kamate, reprogramima, zadržavanjem stope PDV-a na sedam odsto. Narednim paketima podrške neophodno je obuhvatiti i lokalne turističke organizacije.
Privrednici su ukazali da je neophodna snažnija podrška bankarskog sektora, zatim program direktnih dotacija privrednicima za refundaciju fiksnih troškova zakupa, struje, komunalija i ostalih fiksnih troškova koji terete poslovanje. Ističu da treba naći način da se dodjele subvencije velikom dijelu turističkih agencija i subagenata koji se bave ili imaju pravo na posredovanje u smještaju, prodaji karata i organizovanju izleta, a koji su diskriminisani i izostavljeni mjerama podrške iz četvrtog paketa.
Smatraju da je neophodno realizovati mjere iz trećeg paketa po Javnom pozivu za podnošenje zahtjeva za subvencionisanje kamate tokom grejs perioda datog prilikom reprograma postojećih namjenskih kredita za turizam i ugostiteljstvo tokom 2021 i implementirati mjeru za subvencionisanje do 3% kamatne stope, tokom trajanja grejs perioda, na kredite za likvidnost i obrtna sredstva koji su već odobreni kod IRF-a.
Traže da se sagleda mogućnost osnivanja državnog garantnog fonda iz koga bi se subvencionisala kamata na odobrene kredite privrednicima iz sektora turizma, kojima je potrebno obezbijediti dio
Milena Radulović iz Ministarstva ekonomskog razvoja kazala je da se radi na tome da se nastavi sa subvencijama na zarade zaposlenih i nakon prvog kvartala.
– Kod poziva za subvencije kamata na reprogram namjenskih kredita bio je preduslov da su izmirene poreske obaveze zaključno sa februarom, ali dali smo mogućnost da se kompletna 2019. godina ne plati ali da se prijave porezi, doprinosi, plaćeni PDV, što je pokazatelj dobre volje. U toku je potpisivanje sporazuma sa bankama sa ciljem da se kompletna kamata za podnosioce zahtjeva, u vrijeme trajanja grejs perioda prebaci bankama i tako se rastereti korisnik plaćanja mjesečne rate za kredit. to je olakšica za sve kojima se odobri zahtjev. Podnijeto je 180 zahtjeva i računam da će sve biti završeno do kraja mjeseca – kazala je Radulović.
Nikola Milosavljević, Investiciono razvojni fond, naveo je da su prošle godine plasirali 54 miliona novih kredita u turizam, za investicije i obrtna sredstva.
-Oko 60 miliona eura izloženosti u sektoru turizma je u 2020. godini reprogramirano. Sve zahtjeve, kada je u pitanju sektor turizma, smo ispoštovali – rekao je Milosavljević.
Dragan Dašić, iz Ministarstva unutrašnjih poslova, rekao je da su u 2020. izdali 19354 dozvole za zapošljavanje, što je 27 odsto manje nego prethodne.
– Što se tiče sezonskih radnika, u 2019. je izdato 3069 dozvola a u 2020. godini 347, pa se vidi značajan pad. Za prva dva mjeseca 2021. izdato je samo 13 dozvola za sezonsko zapošljavanje – rekao je Dašić, dodajući da će uskoro biti unapređena procedura prijave boravka stranaca.
Zaključeno je i da je neophodno analizirati i inicirati izmjene i dopune zakonske regulative, naći modalitet da lokalne uprave izbjegavaju blokade računa i donesu mjere za pomoć turističkoj privredi, prije svega kroz oslobađanje dijela opštinskih taksi (administrativne, komunalne, takse na korišćenje terasa i sl.), naknada (pristup putu, reklame i sl.). Zatraženo je takođe da lokalne turističke organizacije budu prepoznate kroz mjere podrške Vlade ili lokalnih samouprava.
U radu sjednice su učestvovali, pored brojnih privrednika preko „zoom“ aplikacije, i predstavnici: Ministarstva ekonomskog razvoja, Nacionalne turističke organizacija, lokalnih turističkih organizacija primorja i sjevera CG, Ministarstva zdravlja, Instituta za Javno zdravlje, Ministarstva unutrašnjih poslova, IRF-a, Aerodroma Crne Gore, Uprave za inspekcijske poslove.