Закон о сталним сезонцима – до љетње сезоне

Унија  слободних синдиката Црне Горе даје подршку завршној верзији нацрта Закона о сталним сезонцима, који би требало да буде усвојен у републичком парламенту, како очекују, до главне туристичке сезоне.

Држава настоји да ријеши проблем недостатка сезонских радника, на начин да они буду плаћени и када не раде током године, а циљ је да задрже раднике, од којих је највише младих и тако да остану у Црној Гори.

Потражња за радницима у туризму је и ове године изузетно велика, док је домаћа радна снага дефицитарна, што изискује потребу да се што прије усвоји Закон о сталним сезонцима, потврдио је за РТХН, генерални секретар Уније слободних синдиката Црне Горе Срђа Кековић:

Срђа Кековић

– Првенствено говоримо о младој радној снази, која све више напушта Црну Гору и због чињенице када је у питању сезонски посао, тешко се може наћи неко ко ради ове године, да је спреман да настави да ради на тим пословима и наредне године. Од почетка формирања радне групе, десили су се велики преокрети. Почетна радна верзија закона је промијењена, о нацрту закона о поједностављеном радном ангажовању на сезонским и повременим пословима у одређеним дјелатностима.  У самом називу радне верзије Закона више није било приче о сталном сезонцу. Радна група коју је оформило Министарство рада, прву верзију закона везала је сезонске послове за радни ангажман, без икаквог уговора о раду, за већину њих и то је било забрињавајуће за нас, наводи Кековић.

Због недефинисаног става о правима и обавезама сезонских радника и послодаваца, Унија слободних синдиката је поднијела низ интервенција, како би нацрт закона био усклађен са потребама сезонаца:

– Кључне замјерке су биле да се очекивало да ће се ново рјешење звати Закон о сезонским радницима, али је у нацрту имало назив, који је задирао у Закон о раду. Министарство рада је повукло ту првобитну радну верзију закона и добили смо нову радну верзију, која је већ прошла ту јавну расправу. Радна верзија се вратила називу који су  социјални партнери у изради документа, прихватили – а то је нацрт Закона о сталним сезонцима. Оно што је за нас посебно важно, то је да ће сваки радни ангажман бити заснован на основу уговора о раду. Друга, кључна ствар је што су препознате и сужене сезонске дјелатности и ту, по нама, се оправдано перципира угоститељство, туризам и пољопривреда, оцјењује Кековић.

Утврђен је концепт, како да се мотивишу сезонски радници, да би се задржали код послодавца током цијеле године:

– Од почетка се заговарало да то буде одређена апанажа, коју би сезонски радници примали, током периода док не раде, како би и наредне сезоне били на располагању послодавцу. Ту се концепт није промијенио, што гласи: Сезонски посао може да траје од најмање шест до највише осам мјесеци, што значи да би сезонац на нову сезону чекао од четири до шест мјесеци. За то вријеме послодавац би био дужан да га на износ зараде коју је примао док је радио, осигура, да плаћа доприносе за обавезно социјално осигурање, које иде на терет запосленог и послодавца, током периода чекања на посао. То је осигурање у продуженом трајању. За то вријеме, би како је предложено у закону, Завод за запошљавање исплаћивао накнаду у износу од 120 процената обрачунске вриједности коефицијента, што у овом тренутку износи 108 еура, објашњава Кековић.

Уколико се стални сезонац не појави на почетку наредне сезоне сходно уговору – који је потписао са послодавцем, дужан је да надокнади сва средства које је добио док није радио:

– Дужан је да врати Заводу за запошљавање, али и послодавцу да врати оно што су они улагали у њега док је чекао на ангажман…

Ова верзија за нас је пуно боља и ми смо дали снажну подршку да се овакав закон донесе. Трошак рада је у овом тренутку је најнижи у Европи, јер су укинуте обавезе за социјално осигурање, када је у питању здравство и за раднике и послодавце, као и за пензијско – инвалидско осигурање, тако да  је за послодавце остао само трошак тих 0,2 одсто за незапосленост. Ти доприноси послодавца су ниски. Стални сезонци док чекају могу да се запосле и код другог послодавца и тамо остваре додатне приходе, појашњава Кековић.

У Министарству рада су саопштили да ће Нацрт закона о сталним сезонцима бити упућен радној групи на оцјену и да ће се ускоро наћи у скупштинској процедури, како би се могао примјењивати од љетње сезоне.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here