Unija slobodnih sindikata Crne Gore daje podršku završnoj verziji nacrta Zakona o stalnim sezoncima, koji bi trebalo da bude usvojen u republičkom parlamentu, kako očekuju, do glavne turističke sezone.
Država nastoji da riješi problem nedostatka sezonskih radnika, na način da oni budu plaćeni i kada ne rade tokom godine, a cilj je da zadrže radnike, od kojih je najviše mladih i tako da ostanu u Crnoj Gori.
Potražnja za radnicima u turizmu je i ove godine izuzetno velika, dok je domaća radna snaga deficitarna, što iziskuje potrebu da se što prije usvoji Zakon o stalnim sezoncima, potvrdio je za RTHN, generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore Srđa Keković:

– Prvenstveno govorimo o mladoj radnoj snazi, koja sve više napušta Crnu Goru i zbog činjenice kada je u pitanju sezonski posao, teško se može naći neko ko radi ove godine, da je spreman da nastavi da radi na tim poslovima i naredne godine. Od početka formiranja radne grupe, desili su se veliki preokreti. Početna radna verzija zakona je promijenjena, o nacrtu zakona o pojednostavljenom radnom angažovanju na sezonskim i povremenim poslovima u određenim djelatnostima. U samom nazivu radne verzije Zakona više nije bilo priče o stalnom sezoncu. Radna grupa koju je oformilo Ministarstvo rada, prvu verziju zakona vezala je sezonske poslove za radni angažman, bez ikakvog ugovora o radu, za većinu njih i to je bilo zabrinjavajuće za nas, navodi Keković.
Zbog nedefinisanog stava o pravima i obavezama sezonskih radnika i poslodavaca, Unija slobodnih sindikata je podnijela niz intervencija, kako bi nacrt zakona bio usklađen sa potrebama sezonaca:
– Ključne zamjerke su bile da se očekivalo da će se novo rješenje zvati Zakon o sezonskim radnicima, ali je u nacrtu imalo naziv, koji je zadirao u Zakon o radu. Ministarstvo rada je povuklo tu prvobitnu radnu verziju zakona i dobili smo novu radnu verziju, koja je već prošla tu javnu raspravu. Radna verzija se vratila nazivu koji su socijalni partneri u izradi dokumenta, prihvatili – a to je nacrt Zakona o stalnim sezoncima. Ono što je za nas posebno važno, to je da će svaki radni angažman biti zasnovan na osnovu ugovora o radu. Druga, ključna stvar je što su prepoznate i sužene sezonske djelatnosti i tu, po nama, se opravdano percipira ugostiteljstvo, turizam i poljoprivreda, ocjenjuje Keković.
Utvrđen je koncept, kako da se motivišu sezonski radnici, da bi se zadržali kod poslodavca tokom cijele godine:
– Od početka se zagovaralo da to bude određena apanaža, koju bi sezonski radnici primali, tokom perioda dok ne rade, kako bi i naredne sezone bili na raspolaganju poslodavcu. Tu se koncept nije promijenio, što glasi: Sezonski posao može da traje od najmanje šest do najviše osam mjeseci, što znači da bi sezonac na novu sezonu čekao od četiri do šest mjeseci. Za to vrijeme poslodavac bi bio dužan da ga na iznos zarade koju je primao dok je radio, osigura, da plaća doprinose za obavezno socijalno osiguranje, koje ide na teret zaposlenog i poslodavca, tokom perioda čekanja na posao. To je osiguranje u produženom trajanju. Za to vrijeme, bi kako je predloženo u zakonu, Zavod za zapošljavanje isplaćivao naknadu u iznosu od 120 procenata obračunske vrijednosti koeficijenta, što u ovom trenutku iznosi 108 eura, objašnjava Keković.
Ukoliko se stalni sezonac ne pojavi na početku naredne sezone shodno ugovoru – koji je potpisao sa poslodavcem, dužan je da nadoknadi sva sredstva koje je dobio dok nije radio:
– Dužan je da vrati Zavodu za zapošljavanje, ali i poslodavcu da vrati ono što su oni ulagali u njega dok je čekao na angažman…
Ova verzija za nas je puno bolja i mi smo dali snažnu podršku da se ovakav zakon donese. Trošak rada je u ovom trenutku je najniži u Evropi, jer su ukinute obaveze za socijalno osiguranje, kada je u pitanju zdravstvo i za radnike i poslodavce, kao i za penzijsko – invalidsko osiguranje, tako da je za poslodavce ostao samo trošak tih 0,2 odsto za nezaposlenost. Ti doprinosi poslodavca su niski. Stalni sezonci dok čekaju mogu da se zaposle i kod drugog poslodavca i tamo ostvare dodatne prihode, pojašnjava Keković.
U Ministarstvu rada su saopštili da će Nacrt zakona o stalnim sezoncima biti upućen radnoj grupi na ocjenu i da će se uskoro naći u skupštinskoj proceduri, kako bi se mogao primjenjivati od ljetnje sezone.