Како би ријешила проблем недостатка радне снаге током љетњих мјесеци, Влада Црне Горе планира доношење закона о сталном сезонском раднику. Увођење такве категорије радника иницирала је Привредна комора Црне Горе. У Министарству рада, запошљавања и социјалног дијалога очекују усвајање закона до краја године.
Власник компаније Царине, хотелијер Чедо Поповић један је од угоститеља који је раније схватио бенефите задржавања сезонских радника током цијеле године, па тако већ три године запослени у његовим хотелима, уз рјешење о сталном радном односу, примају плату свих 12 мјесеци.
– Да будемо прецизни и тачни, 11 мјесеци примају пуну плату, као да је сезона. Дванаести мјесец примају један дио који је умањен, али не много. Владин предлог који иде на усвајање је добар. Рачунамо да ћемо ту имати одређену помоћ, како би заједнички рјешавали недостатак радне снаге – наводи он.
Нови закон би требало да олакша и ангажовање радника из других држава, али Поповић је мишљења да би држава морала да мотивише домаћу радну снагу да остане, а не да одлази у иностранство тражећи посао.
– Требало би да и ми, као послодавци, да подижемо њихове зараде, да би људи имали интереса да раде овдје, а не да иду у Хрватску или Њемачу. Код нас је преко 95% радника из Херцег Новог, то је радна снага која је у сталном радном односу. Врло мало је било сезонскиерадне снаге, тек неколико које смо ангажовали у главној сезони, а то су студенти и млађи људи, који су дошли да раде на плажи и или у плажним баровима – истакао је он.
Исти став дијеле у Привредној комори Црне горе, а како информише Сања Марковић из одбора за туризам и угоститељство, сваке године је странаца око једна трећина, остатак су домаћи сезонски радници.
– Наш је циљ да законом о сталним сезонцима да мотивишемо домаћу радну снагу да ради у туризму и да сматрају да је туризам њихова будућност и нешто на шта могу да се ослоне и раде. Сви знамо да је домаћи радник најбољи, посебно код нас јер желимо да имамо висококвалитетан туризам, а услуга је једна од битнијих сегмента висококвалитетног туризма – прича она.
Влада Црне Горе ће, такође, приоритет дати домаћим радницима, истиче министарка рада, запошљавања и социјалног дијалога Наида Нишић.
– Као Влада инсистираћемо да приоритет имају домаћи држављани, значи прије свих страних држављана, морамо укључити нашу радну снагу, а морамо се позабавити и високом стопом незапослености на сјеверу. Оно што радује да је стопа незапослености, према подацима Завода, нешто око 11,9% -информисала је Нишић.
Анализа Привредне коморе показала је да је годишње црногорском туризму потребно 10.000 сезонских радника. Просјечна нето зарада за првих седам мјесеци ове године у сектору услуга, смјештаја и исхране износила је 780 еура и биљежи раст од 11% у односу на прошлу годину, као и раст од 87% у односу на 2019.