Zajedničko rješenje Rakčevića i Vlade za Institut „Dr Simo Milošević“

(Фото: dan.co.me)

Vlada Crne Gore će sa najvećim manjinskim akcionarom Instituta Igalo, hotelskom kompanijom Vila Oliva, deblokirati račun ove zdravstvene institucije, tako što će, kako se moglo čuti na konferenciji za novinare, finansijski po pola učestvovati u tome, odnosno firma biznismena Žarka Rakčevića, uplatiće između osam i deset miliona eura beskamatne pozajmice.

Kako je istakao premijer Milojko Spajić, deblokada računa je početak procesa spašavanja Instituta.

– Pronašli smo rješenje za deblokadu računa, ali smo nacrtali i mapu puta, kako da izađemo iz ove situacije i Institut dovedemo na granu razvoja i prosperiteta. Prvi korak je da će država, zajedno sa Rakčevićem i njegovom firmom učestvovati 50%-50% u planu spašavanja, odnosno deblokadi računa. Taj prvi korak bi značio da bismo otplatio dio koji se odnosi na Jugobanku i na taj način mogli da se oslobodimo blokade računa. Od tog trenutka Institut kreće normalno da funkcioniše – navodi on.

Rakčević će, kako je pojasnio Spajić, obezbjediti kratkoročnu, beskamatnu pozajmicu, a država će sredstva obezbjediti kroz mehanizme Fonda za zdravstveno osiguranje, odnosno avansnu uplatu. U međuvremenu biće objavljen i javni poziv za izradu plana restrukturiranja Instituta.

– Poslije plana restrukturiranja država ima pravo da otkupi akcije od manjinskih akcionara ili da dodatno investira, odnosno izvrši dokapitalizaciju. Ukoliko plan restrukturiranja pokaže da u trećoj godini Institut pozitivno posluje, da ima izvjesnost, ta pomoć bi bila zakonita državna pomoć – kazao je on.

Biznismen Žarko Rakčević je istakao da ni za koga, pa ni za njegovu kompaniju stečaj Instituta nikada nije bio opcija, već su Vladi ponudili pet opcija, od kojih je prodaja akcija bila poslednja, a pozajmica jedna od mogućih

– Mi smo bili spremni da u roku od 15 dana damo 10 miliona eura beskamatne pozajmice na šest mjeseci, uz obezbjeđenje da će nam se nakon tog perioda vratiti naš novac bez ikakvih kamata. Tokom izrade plana vidjećemo da li će to biti ta opcija da se nakon šest ili sedam mjeseci, kada se donese plan restrukturiranja, da tada država otkupi naše akcije ili ćemo neki od zakonski predviđenih modela prihvatiti – naveo je on.

Te druge mogućnosti su podjela imovine ili podjela obaveza, ali, kako je Rakčević istakao, njegova kompanija želi da zaštiti svoje interese, ali stalo im je da Institut živi i da ostane na raspolaganju građanima Crne Gore.

Odgovarajući na pitanja novinara Rakčević je informisao da bi novac mogao biti uplaćen najkasnije za 15ak dana.

– Mislim da je dovoljna odluka odbora direktora i treba pod hitno završiti ove stvari, koje daju elementarnu sigurnost da će novac beskamatno biti vraćen za tih šest ili sedam mjeseci – pojasnio je Rakčević.

Spajić zamolio radnike da odustanu od izvršenja presuda u ovom momentu do usvajanja Plana restrukturiranja a i dobavljače kojima Institut duguje da budu još strpljivi za isplatu duga.

– Mi nemamo garancije da neko od njih neće blokirati račun. Mi u ovom trenutku radimo sve što je u našoj moći da obezbjedimo da Institut funkcioniše i idemo sa onim što je moguće, a u ovom trenutku je ovo jedino moguće. Hoće li se neko odvažiti da blokira Institut i na taj način ga likvidirati, ne možemo da kontrolišemo. Svi oni koji imaju potraživanja od Instituta, imaju pravo da to rade, ali je problem u tome što mi kao država ne možemo da uplatimo dodatni novac. Nemamo zakonsku varijantu, a oni će taj način likvidirati Institut. Zato bih zamolio da niko ne blokira račun ukoliko je to moguće i ukoliko imaju viziju i povjerenja u čitav ovaj proces, dok se ne završi plan restrukturiranja – kazao je Spajić i istakao da je nakon toga potpuno legitimno otkupiti akcije od manjinskih akcionara i investirati u preduzeće.

Rakčević je podsjetio da je još uvijek aktuelna procjena Instituta iz marta 2021. godine na 121 milion eura, da je akumulirani gubitak 29,2 miliona eura, a ostali gubici su oko 30 miliona eura.

– Najopasnija obaveza je dug prema Jugobanci 7,2 miliona eura, a struktura ostalih potraživanja, osim dobavljača od kojih je većina iz Crne Gore, vjerujem da se može postići dogovor sa njima, a veliki dio obaveza je pod kontrolom države, i mislim da se da to kontrolisati. Velika obaveza je prema radnicima i mislim da treba obaviti razgovor sa radnicima i očekivati neku vrstu kooperativnosti -zaključio je Rakčević.

Premijer Spajić najavio je i da će Fond za zdravstveno osiguranje podići cijene za svoje osiguranike, jer je i taj korak dio rješenja dugogodišnjeg problema u kojem se Institut nalazi.

7 COMMENTS

  1. Pa zar ne rekoste juče da če Vlada napikon da otkupi akcije od Rakčevića???Spajića nakon ovog treba pod hitno otjerati jer od Crne gore neće ostati kamen na kamenu!

  2. Pustite komentare pustite narod da isprazni frustraciju na zločin koji je opet premijer Šojić napravio i sve prevario!Da Bog da ga Ibar odnio i njega i Milatovića!

  3. Ovaj slučaj je dokaz da u CG berza ne funkcioniše po svjetskim standardima. Kao prvo, nigdje se ne navodi koliko akcija po kojoj cijeni je Rakčević svojevremeno bio kupio. Nigdje se ne pominje kako stoje akcije Banje Igalo na berzi Crne Gore. Nigdje ni pomena o tome koliko se te akcije kupuju ili prodaju na berzi – tzv. vaolatilitet akcija. Dugo su mi se zaposleni u Banji Igalo žalili da im nije dozvoljeno da prodaju svoje akcije. Već decenijama imam akcije na Zapadu i znam o čemu govorim. Da se ovo samo pokuša na Zapadu – lećele bi glave! A u CG se prodaje kao sasvim legalna stvar…

  4. Berza u CG je institucija gdje se nadmudruju milioneri, šefovi firmi i mafijaši. Može li neko navesti par prosječnih građanina CG koji su dobrovoljno uložili novac u akcije firmi koje su na listi berze CG?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here