Zajednica opština Crne Gore uputila je, u ime svih 25 opština, inicijativu Advokatskoj komori Crne Gore za izmjenu Advokatske tarife AKCG na način da se, u tarifnom broju 6 smanji naknada advokata za sastavljanje podnesaka iz tarifnog broja 5 u neprocjenjivim predmetima u upravnom postupku i upravnom sporu, sa sadašnjih 200 eura na 50 eura, čime bi se demotivisale pojedine sporne grupe advokata da se u neprihvatljivo velikoj mjeri angažuju u postupcima na štetu građana Crne Gore.
Naime, određena grupa advokata i advokatskih kancelarija naplaćuje milionske iznose iz lokalnih, ali i državnog budžeta po osnovu troškova upravnog postupka i upravnog spora koristeći pravne praznine i neprilagođena zakonska rješenja u više poreskih zakona, greške u podacima kojima obiluje katastar nepokretnosti i centralni registar stanovništva ali i neograničene mogućnosti zloupotrebe prava iz osnova slobodnog pristupa informacijama.
Riječ je o organizovanoj akciji pojedinih advokata i advokatskih kancelarija u kojima se obezbjeđuju punomoćja za zastupanje i podnose tipske žalbe i tužbe ili ih hiperprodukuju posebni softveri nevladinih organizacija nabavljeni isključivo u ovu svrhu.
Pustošenje budžeta na teret građana po osnovu lokalnog poreza na nepokretnosti započelo je prije osam godina u Glavnom gradu od strane nekoliko advokata i vremenom se proširilo čak i na nerazvijene opštine. Sa druge strane, zloupotrebu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, u saradnji sa određenim advokatima, uglavnom organizuju nevladine organizacije koje se javnosti godinama predstavljaju kao borci za zaštitu budžetskih sredstava građana.
Ne sporimo da su ovu pojavu omogućila loša zakonska rješenja i, posledično, njihova loša primjena. Ne sporimo ni da je u mnogim slučajevima upitna i sama pretpostavka tačnosti podataka iz javnih registara i evidencija na osnovu kojih opštine donose poreska rješenja, kao i da se arhiviranje i čuvanje službene dokumentacije često ne vrši na propisan način, što otvara sasvim legalne mogućnosti za vođenje postupaka i naplatu troškova iz lokalnih budžeta.
Navode da su resornim ministarstvima i Skupštini Crne Gore već ponudili tekstove izmjena i dopuna poreskih zakona, zakona kojim se uređuje izvršenje i obezbjeđenje, katastar nepokretnosti i amandmana na Predlog zakona o slobodnom pristupu informacijama koji će zatvoriti vrata daljih zloupotreba. Ne sumnjamo u podršku resornih ministarstava i poslanika u Skupštini Crne Gore za njihovo prioritetno stavljanje u proceduru jer time država pokazuje jasnu namjeru da zaštiti javni interes.
-Pozivamo vas da preduzmete mjere koje Vam stoje na raspolaganju radi zaštite Vaše profesije u ime svih ostalih advokata koji iz očiglednih etičkih razloga ne koriste slabosti sistema, što je za svako poštovanje. Time bi doprinijeli i zaštiti svih nas, građana Crne Gore koji redovno plaćamo poreze da bi dobili kvalitetnije usluge i bolje uslove života u lokalnoj zajednici koje se u ovim okolnostima sve više dovode u pitanje, navedeno je u saopštenju Zajednice opština.