U Herceg Novom ali i u Podgorici, Nikšiću, Ulcinju, Cetinju i Kotoru, zabranjen je rad ugostiteljskih objekata, dozvoljena je dostava hrane ali zabranjeno zadržavanje ispred objekata koje obavljaju dostavu, kazao je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja dr Borko Bajić, na konferenciji za novinare.
Dr Bajić je rekao da su nove mjere donijete na osnovu predloga radne grupe Instituta za javno zdravlje, a uzimajući u obzir kumulativnu stopu obolijevanja.
Istakao je da su mjere koje se poštuju najbolje mjere.
U poslednjoj nedelji od 8. do 14. februara zabilježen je porast novooboljelih ali i porast broja testiranih ljudi. Po riječima dr Igora Galića, direktora Instituta za javno zdravlje, jedna trećina od ukupno testiranih je pozitivna na korona virus. Zabilježen je i povećan ukupan broj preminulih.
-Zbog dolaska vakcina i kako bi dočekali turističku sezonu sa kontrolisanom situacijom, mi ćemo te mjere pooštravati, kazao je dr Galić.
On je kazao da će pratiti efekat tih mjera, a da prave rezultate mogu sagledati tek nakon 14 dana.
-Ugostitelji ne mogu biti zadovoljni novim mjerama ali ni građani ne mogu biti zadovoljni porastom broja oboljelih. Svjesni smo da do ljeta ne možemo da eliminišemo uzrok epidemije ali moramo da spustimo broj oboljelih na pristojan nivo kako bi i vakcinacija dala efekte -kazao je dr Galić.
Na pitanje da li se može uskoro očekivati i zabrana međugradskog saobraćaja između ovih opština i zatvaranja granica dr Galić je kazao da je IJZ predlagao obavezan negativan PCR test pri ulasku Crnu Goru ali da je transmisija došla na lokalnom nivou te da to ne bi imalo većeg efekta.
-Generalno i mi u radnoj grupi, Komisiji i Savjetu nismo tu da ograničavamo ljude i njihove slobode ali sve zavisi od ponašanja samih građana. Ukoliko se mjere ne budu poštovale logično je da ćemo mi predložiti oštrije mjere – kazao je dr Galić.
Na pitanje šta će preduzeti kada je riječ o OB Meljine, gdje je loša situacija, jer radi samo jedan ljekar na Internom odeljenju, evidentan je nedostatak kadra, bolnica nema skener, respirator, dr Bajić je kazao da su u svakodnevnoj komunikaciji sa svim bolnicama i rade na tome da povećaju kapacitete zaposlenih.
-Bolnica Meljine nije predviđena za kovid bolnicu. Radimo na tome da se ojača kadar-kazao je dr Bajić.
Direktorica Kliničkog centra Crne Gore Ljiljana Radulović kazala je da je oko 70 odsto popunjen kovid centar u toj zdravstvenoj ustanovi.
Dr Galić uputio je apel javnost da je borba sa korona virusom problem svih nas i pozvao da svi odgovorno priđu poštovanju mjera.
-Potrebno nam je da budemo ujedinjeni, drugačije ovu situaciju ne možemo pobjediti, kazao je dr Galić.
Dr Bajić kazao je da su potrebne pooštrene kontrole inspekcija, kao i još bolja povezanost svih struktura i operativnih štabova na lokalnom nivou, a potom i slanja izvještaja štabovima na državnom nivou.
Trudiće se da i u opštinama u kojima su pooštrene mjere, nastava bude organizovana u školama što duže.
– Psiholozi, koji su u našim timovima, smatraju da djeca, poslije godinu trajanja epidemije, psihološki veoma opterećena. Zbog mentalnog zdravlja djece trudićemo se da što duže djeca budu školama, objasnio je dr Galić.