Centar za afirmaciju sporta i mladih organizovao je u Podgorici zanimljiv skup pod nazivom „Siguran sport za sve : Izazovi i mogućnosti u implementaciji bezbjednosnih praksi u crnogorskom sportu“, kao dio projekta „Sport bez prepreke“. Od hercegnovskih sportskih radnika na ovom skupu jedino je bio prisutan Rajko Bojanović predsjednik Boćarskog kluba Meljine. Nakon skupa koji je otvori Dušan Simonović održano je i više panela i radionica.
Ovaj projekat se bavi ključnim problemima zlostavljanja, diskriminacije i zanemarivanja u sportu, sa posebnim fokusom na ranije grupe-djecu, žene, etičke manjine i osobe sa invaliditetom. Cilj projekta je da osnaži sportiste i sve učesnike u sportu da prijavljuju i adekvatno adresiraju slučajeve zlostavljanja i uznemiravanja, da izgradi sveobuhvatan bezbjednosni okvir za sportske organizacije na svim nivoima, te da doprinesu razvoju kulture otvorenosti, odgovornosti i podrške u sportu.
Na prvom panelu, pod nazivom “Šta je safeguarding u sportu – i zašto je važan?”, učestvovali su Maja Peković, zamjenica generalnog sekretara u Crnogorskom olimpijskom komitetu i Nikola Vulić, koordinator za razvoj adolescenata u UNICEF Montenegro.
Na drugom panelu, pod nazivom “Koji su izazovi i mogućnosti implementacije safeguarding u Crnoj Gori?”, govorili su Ana Jaredić, koordinatorka u Centru za ženska prava, Vesna Radonić, predsjednica Gimnastičkog saveza Crne Gore i Miloš Ranitović, generalni sekretar Paraolimpijskog komiteta.
Nakon panela, održana je i radionica za predstavnike sportskih saveza, koju su vodili Maja Peković i Miloš Ranitović, sa ciljem da se učesnicima približe osnovni principi politike zaštite i uloga službenika za zaštitu u sportskim strukturama.
Na kraju sastanka doneseni su zaključci, sa ciljem unaprijeđenje institucionalne podrške, obavezno usvajanje politika zaštite i imenovanje službenika za zaštitu na nivou svih nacionalnih sportskih saveza, kao zakonska obaveza u budućem Zakonu o sportu; Formiranje posebnog odjeljenja za zaštitu u sportu pri Ministarstvu sporta i mladih.
Ovo je bio vrlo interesantan i zanimljiv skup, koji je pokazao problem sporta i diskriminacije u njemu. Čuli smo dosta zanimljivih predloga kako učiniti sport bez diskrimnacija i zlostavljanja. Prenijeću svoja saznanja u mom Savezu, a predložiću da i mi u hercegnovskom sportu poradimo u rješavanju tih problema ako se oni pojave u našoj sredini, rekao je za naš portal Rajko Bojanović.
Centar za afirmaciju sporta i mladih je najavio formiranje radne grupe sa predstavnicima relevantnih institucija, koja će do kraja projekta formulisati preporuke za usvajanje politika zaštite na nivou nacionalnih sportskih saveza.