За реструктурирање Института предвиђено 106 милиона еура

Фото: Портал Вијети Мирко Котлаш

Влада је задовољна планом реструктурирања Института Игало, али је одлука о његовој потврди сада на Скупштини акционара те компаније. То је казао премијер Милојко Спајић, на конференцији за медије о плану реструктурирања Института, а преносе Вијести.

Влада је претходно план реструктурирања Института Игало, наручила од тима стручњака са Универзитета Црне Горе.

Спајић је навео да су опоравак Института кочили прописи о државној помоћи и власничка структура, али да су се потрудили и нашли рјешења за проблеме. Он је навео да је план реструктурирања усклађен са нашим и ЕУ законодавством те да је повољан и за власнике, као и да је Економски факултет урадио „свјетски“ посао.

-Претресли смо све опције и стручњаке и ово је једина реална идеја. Ово је оно што смо ми могли да урадимо, ми смо одвојили значајна средства у буџету за наредну годину. Сада је одлука у рукама Скупштине акционара, која мора да потврди план реструктурирања, нагласио је Спајић и рекао да је ријеч о значајној инвестицији те да су били спремни и да уложе стотине милиона еура у Институт.

Он је позвао мањинске акционаре да сарађују са њима и улажу, те да ће их откупити њихове акције ако им интереси нису идентични.

-Или ћете да блокирате ово и одете у стечај, то су три модалитета које имате испред себе, казао је Спајић.

Захвалио се и радницима Института, који су у значајном дијелу године били без плата.

Декан Економског факултета Мијат Јоцовић се захвалио на повјерењу да израде план, те да су се суочавали са двије опције – стечајем или опстанком Института.

Јоцовић је навео да су правила државне помоћи строга, док им је циљ био наставак рада Института и одржања могућности за лијечење пацијената Фонда за здравствено осигурање.

На изради плана су како тврди, разговарали са свим заинтересованих страна, па је планом предвиђено 106,81 милиона еура за овај процес, од чега ће 60 одсто ићи из буџета.

Јоцовић је навео да мањински акционари имају опцију да улажу или да буду откупљени, те да и они желе опоравак Института.

-Циљ је да обезбиједимо дугорочну одрживост, Грађевински факултет је процијенио потребна улагања у зграде, опрему. Та средства износе 69 милиона еура, и то је инвестиција чиме се Институт подиже на ниво од четири звјездице. План почива на претпоставци да нема отпуштања запослених, а 26 милиона је предвиђено за финансијски опоравак, казао је Јоцовић.

Јоцовић је додао да је Институт срце здравственог система, да сваки стечај значи бројне посљедице, за раднике, државу, добављаче…

-Истраживања показују да се један уложен еуро, враћа као три еура уштеде, казао је он.

Министар просторног планирања, урбанизма и државне имовине, Славен Радуновић је казао да се овим кораком даје шанса Институту да преживи те да је ова понуда максимум Владе. Истакао је да су повели рачуна и да Просторни план Херцег Новог буде спреман за реструктурирање Института, како се то не би касније радило.

У Институту имамо велики капитал – људе који раде тамо. Као држава треба да све да урадимо да опстану и да Институт буде центар овог туризма на Медитерану. Како ће се завршити, не зависи од нас него од акционара. Ми смо учинили све што је до нас, за даље се не питамо. Спремни смо да учествујемо у олакшавању реструктурирања и помажемо у проценту који је могућ, с обзиром на Закон о државној помоћи“, казао је Радуновић.

Тренутни дугови Института према повјериоцима износе 25 милиона еура, плус пет милиона позајмице који морају да врате компанији “Вили Олива” Жарка Ракчевића која је са том сумом у јулу спасила Институт блокаде, а на наплату долазе и потраживања запослених на основу тужби због умањења зарада протеклих година, што може износити до шест милиона еура. Влада и Ракчевић договорили су се у јуну да са по пет милиона омогуће деблокаду рачуна Института, као и да се у року од шест мјесеци направи план реструктурирања. Како је тада саопштено, договорено је и да се након израде плана омогући докапитализација Института од десет милиона еура или већа, као и да ће, према закону о државној помоћи, тек у року од три године након тога, уколико компанија буде пословала на одржив начин, бити могућа значајна улагања у развој Института.

ИЗВОР: Портал Вијести

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере