Stanovnici u zaleđu i ovog ljeta imaju probleme sa vodosnabdijevanjem. Za svoje potrebe koriste bunare i cistjerne. Zbog povećanja troškova voda je skuplja za 10 procenata u odnosu na prošlu godinu, pa osam kubika – koliko se cistjernom dopremi na Vrbanj i Uble košta 121 euro, na Sitnicu 109, Kruševice 97 eura, Kameno oko 73 eura. Na osnovu ugovora Opština pokriva 60 odsto troškova, tako da domaćinstva za osam kubika vode na Sitnici plaćaju oko 44 eura, Vrbanju 49, Kruševicama 39, Mokrinama 34 eura…Za elementarne potrebe neophodne su četiri cistjerne mjesečno, što je gotovo neizdrživo za domaćinstva, koja se bave poljoprivredom i stočarstvom. Povećani troškovi života i duga suša dovodi u pitanje opstanak poljoprivrednika i stočara na ovom području, upozoravaju iz mjesnih zajednica u zaleđu Herceg Novog.
Stanovnici Kamenog su ostali bez vode sa lokalnog izvorišta Dizdarica, koje je skoro presušilo. Kako bi zadovoljili minimalne potrebe za vodom svako domaćinstvo, mjesečno za dopremanje cisternom, izdvaja do 150 eura. Prema riječima predsjednika MZ Kameno – Žlijebi Gorana Stanovčića, i pored poteškoća sa vodom, sve je više stanovnika i privrednika u ovom kraju:
– Moram da izrazim negodovanje. Živimo vrlo oskudno što se tiče vode. Opština je izašla u susret, kao i ranijih godina, pokriva 60 odsto troškova za dopremanje vode za Kameno. Privatnik kojeg je angažovala Opština, dovozi osam kubika vode, što za jedno domaćinstvo na selu ne znači mnogo, a koje ima stoku ili se bavi poljoprivredom, ne može da traje ni osam dana. Što se tiče vodosnabdijevanja u podorjenskim mjesnim zajednicama, to je katastrofa. Insistiramo duže vrijeme da opština i država imaju više sluha da dođemo u situaciju da dobijamo gradsku vodu, naveo je Stanovčić.
On konstatuje da se Kameno naseljava i razvija iz dana u dan.
– Registrovano je preko 30 preduzeća, sve više se grade nove kuće i postaje prigradsko naselje. Najveći je problem voda, pogotovo sada kada je suša i kada nema lokalnih izvora. Lokalni izvor Dizdarica je skoro presušio, od njega nema više nikakve pomoći. Apelujem na sve strukture u opštini i republici, da učine sve da naše mjesne zajednice dobiju vodu iz gradskog sistema.To je nešto čime se moraju da pozabave opštinske, državne strukture, Vodovod, smatra Stanovčić.
On apeluje na sve nadležne strukture da pomognu da se iznađe način i obezbijedi vodosnabdijevanje zaleđa, bez čega nema turističkog, privrednog i svakog drugog razvoja cijelog kraja, sa neiscrpnim prirodnim potencijalima:
– Ministarstvo poljoprivrede je najavilo da će uplatiti oko 5 000 eura domaćinstvima, koja su registrovana da se bave poljoprivredom i stočarstvom, objasnio je Stanovčić.
Registrovanim poljoprivrednim proizvođačima u mjesnim zajednicama Kameno-Žlijebi, Ubli, Mokrine, Kruševice resorno Ministarstvo će dijelom platiti troškove, kako bi mogli da ublaže posljedice od nestašice vode.