Вијек ватерпола на Шкверу: ПВК Јадран прославио 104. рођендан уз младе наде
Ватерполо пливачки клуб Јадран прославио је на свом култном базену Шквер 104. рођендан, али и изузетан јубилеј – стогодишњицу играња ватерполо утакмица на овом легендарном мјесту. Тим поводом организован је ревијални међународни турнир за јуниоре који је окупио три екипе са различитих континената: домаћег Јадрана, екипу Греенwицх из Сједињених Америчких Држава и састав Wатер Wарриорс из Јужне Африке. Пред пуним трибинама и у прелијепом амбијенту, празник ватерпола у Херцег Новом увеличали су бројни навијачи, као и некадашњи и садашњи играчи и тренери клуба.
На турниру је свака екипа одиграла по два меча у скраћеном формату. У конкуренцији старијих јуниора, Греенwицх је савладао Wатер Wарриорс резултатом 6:4. Потом су млађи јуниори Јадрана били бољи од јужноафричког тима са 9:6. Истински спектакл виђен је у завршном дуелу старијих јуниора између Јадрана и Греенwицх-а. Након изузетно узбудљиве игре, регуларни дио меча завршен је неријешено (9:9), а након двије серије петераца гости из Сједињених Америчких Држава славили су укупним резултатом 13:12.
Осврћући се на значај самог турнира и долазак иностраних екипа, предсједник ПВК Јадран, Боро Лучић, истакао је да је ово јасан доказ глобалне препознатљивости херцегновског клуба:
„Ово је доказ да је Јадран током 104 године изградио истински бренд и име широм свијета. Имати на Шкверу екипе из Јужне Африке и Сједињених Америчких Држава показује колико спорт спаја људе и пружа прилику нашој дјеци да виде како се ради у другим срединама.“
Говорећи о традицији и нераскидивој вези између Јадрана и града, Лучић се осврнуо на богату историју клуба, али и на невјероватан домаћи играчки кадар који и данас покреће тим:
„Опстати оволико дуго на Балкану, проћи кроз седам држава и у свакој освајати титуле, потврда је да су град и клуб нераскидиво везани. Јадран је дио Херцег Новог, а Херцег Нови дио Јадрана. Чињеница да у екипи која игра Лигу шампиона имамо 12 домаћих играча од укупно 15, говори да цијела Бока Которска представља јединствен расадник талената каквог нема у свијету.“
На крају, предсједник клуба је нагласио важност пливања и изнио планове за будућност који укључују бољу инфраструктуру и рад са школама:
„Без пливања нема ни ватерпола, то је основа. Наш циљ за будућност је да кроз сарадњу са школама додатно анимирамо дјецу и омасовимо овај спорт. Покретање пројекта олимпијског базена отвориће нове могућности за здрав и рекреативан развој наше омладине.“
Свечаности на Шкверу присуствовао је и предсједник Ватерполо пливачког савеза Црне Горе, Никола Милић. Честитајући велики јубилеј, он је нагласио историјску улогу коју Јадран има у црногорском спорту:
„У предивној атмосфери на Шкверу, на скроман али изузетно лијеп начин обиљежене су 104 године Јадрана. Ово је клуб који је у великој мјери допринио да ватерполо постане наш најтрофејнији и национални спорт. Требало је одољети свим изазовима кроз историју и остварити све ове врхунске резултате.“
Међутим, Милић је искористио прилику и да скрене пажњу на горући проблем са којим се клуб већ годинама суочава, изражавајући забринутост за будуће генерације:
„Будућност лежи у овим младим момцима, што нас радује, али нас уједно и забрињава чињеница да Јадран од 2021. године нема кров над главом током зимског периода. Радити и постизати врхунске резултате у сениорској и омладинској конкуренцији без адекватних зимских услова заиста је подвиг, и држава мора препознати важност рјешавања овог питања како би се ватерполо одржао на нивоу који Црна Гора заслужује.“




